CZK/€ 25.165 +0,04%

CZK/$ 23.481 +0,05%

CZK/£ 29.375 +0,05%

CZK/CHF 25.729 +0,16%

01. 11. 2017

0 komentářů

Stále více seniorů cestuje. Nebojí se ani exotiky nebo extrémních sportů

 

Zlevňující letenky, otevřené hranice, touha po poznání nových míst a dostatek volného času. Stále více Čechů vyráží do světa a mezi nimi i mnoho seniorů, kteří i přes svůj vyšší věk chtějí objevovat svět. Čeští senioři jsou v počtu nocí strávených mimo domov dokonce třetí v Evropě, i přesto za dovolené utratí nejméně z celé EU. Důvodem jsou nízké důchody, které nedosahují ani poloviny průměrné mzdy a slabá vůle Čechů si na penzi spořit. Řešením pro kvalitní důchodové zabezpečení může být doplňkové penzijní spoření, pravidelné investování anebo investiční životní pojištění.  

Loading



 

Lidé v důchodu už dávno netráví čas jen pletením, křížovkami či houbařením. Zlepšující se zdravotní péče spolu s rostoucí kupní silou seniorů vede k tomu, že čas mimo domov tráví stále rostoucí procento penzistů. „Až polovina pracujících Čechů se podle našeho průzkumu těší, že budou v penzi cestovat a objevovat nová místa, na které jim v dynamickém pracovním tempu nezbyl čas,“ odhaluje Tomáš Rampula z poradenské společnosti Swiss Life. Trend cestování v postproduktivním věku roste po celé Evropě. Podle aktuálních statistik si dokonce každý třetí prodaný zájezd v rámci Evropské unie objednali lidé nad 55 let.  

Cestování není ani v penzi zadarmo, spoření je nutností

Říká se, že věnovat svůj volný čas se vyplatí u dvou věcí – vzdělání a cestování. Čeští senioři si toto rčení vzali k srdci alespoň částečně, jsou třetí v žebříčku nocí strávených mimo domov. Přeběhli nás pouze Francouzi a Kypřané. S utrácením za cestování je to ale horší, tam jsou čeští penzisté na samém chvostu žebříčku. Denní rozpočet českého seniora je v průměru necelých 400 korun, přitom
u sousedních Rakušanů je to až 3 000 korun.

„Důvodem jsou nízké důchody, průměrná měsíční penze u nás je dnes 11 807 korun. Sami Češi ale v našem nedávném průzkumu tvrdí, že k prožití plnohodnotného důchodu by potřebovali alespoň 18 tisíc korun. I přesto, že sami cítíme, že na stát se oblasti penzí nemůžeme spoléhat, Češi si stále
na důchod peníze většinou v dostatečném objemu neodkládají,“
vysvětluje Tomáš Rampula. Situace se ale zlepšuje a dnešní pracující se na penzi připravují o něco lépe. „Téměř třetina lidí mezi 35 – 65 lety tvrdí, že investuje, aby měli na penzi dostatek peněz,“ dodává Tomáš Rampula. S přihlédnutím k aktuální průměrné mzdě by si běžný Čech od začátku pracovní kariéry měl odkládat mezi 1100 – 2200 korunami.  

REKLAMA

Den strávený v kavárně na promenádě? Raději potápění se žraloky

Jako mylná se také ukazuje představa seniorů trávících celou dovolenou pod kavárenským slunečníkem diskuzí s vrstevníky nebo pozorováním lidí. Potápění se žraloky? Seskoky padákem? Pro současnou generaci evropských důchodců již žádný problém. „Celá pětina starších čím dál častěji preferuje a vyhledává aktivní dobrodružnou dovolenou a dokonce desetina seniorů je tak odvážná, že se nebojí sjíždění divokých peřejí či jiných extrémních aktivit,“ komentuje Tomáš Rampula ze společnosti Swiss Life Select.

„Napříč generacemi je stále nejčastější motivací pro cestování touha poznat cizí kulturu. Starším cestovatelům tolik nevadí ani ceny letenek. Pouze pro jednoho seniora z deseti je tím hlavním faktorem výhodná cena,“ dodává. A jaké nejčastější destinace penzisté pro své dovolené volí?
U Čechů vede Španělsko, Itálie a Řecko. Na prvním místě ale drtivě vede objevování nových míst přímo u nás, což částečně vysvětluje fakt, že Češi v důchodu za cestování příliš neutrácí. Senioři z jiných států Evropské unie nejčastěji také zůstávají na domácím kontinentu, a stejně jako u Čechů vede u evropských penzistů Španělsko, na dalších místech je Německo a Francie.

Rada na závěr: hlavně nepodcenit přípravu! 

REKLAMA

Není překvapením, že si senioři zpravidla svůj výlet dopředu pečlivě naplánují. Dvě třetiny z nich začne s přípravou cesty minimálně měsíc před samotným odjezdem. Starší lidé navíc boří i mýty ohledně jejich využívání internetu. Téměř dvě třetiny penzistů si svoji vysněnou dovolenou objednává pomocí počítače. A boří i další mýtus o plných taškách léků. Nejčastěji v kufru cestovatele seniora nalezneme hygienické a toaletní potřeby (75 %), fotoaparát (71 %) a cestovní adaptér (63 %). Mobilní telefon doma nezapomene více než polovina seniorů.

Tisková zpráva: Swiss Life

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *