Úterý 26. října. Svátek má Erik.

Spotřebitelům dochází dobrá nálada

Makro 26.11.2018 | 09:28 0 Komentářů

Celková důvěra v českou ekonomiku v listopadu poklesla o šest desetin na 14,8 bodu. Podepsala se na tom především důvěra spotřebitelů, která v listopadu propadla. Ve srovnání s říjnovými výsledky byla zhruba poloviční.

Spotřebitelé se obávají zhoršení celkové ekonomické situace. To se pak odráží v růstu opatrnostních úspor domácností, který již nějakou dobu pozorujeme. Naopak hodnocení jejich finanční situace zůstává beze změny. To zas není takové překvapení, podíváme-li se na vývoj nominálních mezd, které rostou více než 8% tempem.

Navíc z výdělků stále méně ukrajuje inflace. Saldo důvěry v podnikatelském sektoru se v listopadu naopak překvapivě zlepšilo a to i navzdory nedostatku pracovní síly, se kterým podnikatelský sektor bojuje. Saldo důvěry ve stavebnictví dosáhlo nejvyšší hodnoty od roku 2008. Stavitelé očekávají zvýšení tempa růstu pracovní činnosti, lépe hodnotí i poptávku. Stejně jako podnikatelský sektor i stavební sektor trpí především nedostatkem pracovní síly, která by poptávku po stavebních pracech pomohla uspokojit.

JANA STECKEROVÁ, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.