Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Špaček: Výhledová data ukazují, že letošní rok nebude lepší

Banky 28.03.2019 | 14:04 0 Komentářů

Bankovní rada České národní banky ponechala čtrnáctidenní repo sazbu na úrovni 1,75 %, diskontní sazbu na 0,75 % a lombardní sazbu na 2,75 %. Třetina analytiků očekávala zvýšení, většina ale počítala se zachováním úrokových sazeb na stávající úrovni.

ČNB se tak přiřadila k zástupům dalších světových centrálních bank, které v důsledku celosvětového zpomalení zahraničního obchodu od zvyšování úroků buď ustupují (americký Federální rezervní systém), případně ho odkládají (Evropská centrální banka).

V porovnání se sousedy má česká ekonomika druhé nejvyšší sazby v Evropě (vyšší má jen Rumunsko). Tuzemská ekonomika loni zpomalila více než Maďarsko, Polsko či Slovensko. Výhledová data ukazují, že letošní rok nebude lepší – krátkodobé sazby na desetiletém maximu k výkonnosti nepřidávají. Vyšší repo sazbu než současných 1,75 % měla Česká republika naposledy 5. února 2009.

Analytici letos očekávají ještě jedno až tři další zvýšení sazeb, a to na rozdíl od finančních trhů. Ve výnosech státních dluhopisů je pro příští dva roky započtena úroková stabilita, pak by měl následovat pokles.

Michal Špaček, portfolio manažer NN Investment Partners

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.