Středa 27. ledna. Svátek má Ingrid.

Slabá čínská data znervózněla investory

Investice 14.09.2017 | 19:33 0 Komentářů

Špatná nálada z nočního obchodování v Asii se přelila i do Evropy. Pokles čínské srpnové průmyslové výroby a maloobchodních prodejů znervózněl investory, a tak většina evropských akciových indexů odepisuje několik desetin procenta. Nejhůře na tom jsou těžaři a zpracovatelé základních průmyslových materiálů, jejichž poptávka je velmi závislá na čínských odběratelích. Jejich akcie tak ztrácí téměř 1,5 %. Naopak rostoucí cena černého zlata pomáhá ropným společnostem k téměř 1% ziskům. Podobně se daří i automobilkám a maloobchodnímu sektoru.

Americké akcie v počátku obchodování přebírají červenou štafetu a především díky ztrátám spotřebitelských sektorů všechny tři hlavní akciové indexy ztrácí několik desetin procenta. Obrátit vývoj směrem k ziskům se snaží energetické společnosti, které profitují z rostoucí ceny ropy. Jejich jednoprocentní zisky však zatím zůstávají osamoceny a nestačí na zásadní zvrat na amerických parketech.

Na pražské burze dnes soupeřily výrobní podniky proti finančnímu sektoru. Souboj bohužel těsně zvítězily banky a pojišťovny, které dnes výrazně ztrácely, a tak i celý index PX odepsal jednu desetinu procenta. Nejhůře na tom dnes byla pojišťovací skupina VIG, jejíž akcie oslabily o 1,5 %. Následovaly ji Komerční banka a Erste Group se ztrátami 0,7 a 0,5 %. Moneta dopadla z finančního sektoru nejlépe, když ztratila pouze 0,3 %. Výjimkou mezi propadlíky byla Kofola, jejíž akcie oslabily o 1,4 %. Většina ostatních výrobních podniků si dnes polepšila. Nejvíce přidaly akcie Unipetrolu, které si připsaly 1,5 %. Indexu PX výrazně pomáhala i energetická skupina ČEZ, jejíž akcie si připsaly 1,1 %. K jednoprocentnímu zisku se přiblížila i likérka Stock a sázkařská skupina Fortuna přidala 0,6 %. Objem obchodů dnes druhým dnem překonal roční průměr a dosáhl 740 mil. CZK.

RICHARD MIŘÁTSKÝ, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.