CZK/€ 25.360 +0,04%

CZK/$ 23.427 -0,06%

CZK/£ 29.607 -0,09%

CZK/CHF 26.602 -0,11%

15. 03. 2021

0 komentářů

SkyLimit Industry zhodnotil v roce 2020 investice o více než 12 procent

 

Fond, který rozvíjí portfolio českých strojírenských firem, dosáhl výrazného růstu i přes stávající období poklesu průmyslové výroby. Společnosti ze skupiny SkyLimit navýšily v roce 2020 celkový obrat na 548 milionů korun. V letošním roce skupina zaznamenává rekordní nárůst zakázek.

Loading 

Praha 15. března 2021 – Fond kvalifikovaných investorů SkyLimit Industry, který buduje průmyslovou skupinu z řad malých a středních českých strojírenských podniků, dosáhl v roce 2020 výnosu pro investory 12,25 procenta.

SkyLimit Industry investuje od roku 2016 do odkupů majoritních podílů ve strojírenských společ­nostech o obratu přibližně 100–500 mil. CZK, které mají pevné místo na trhu, vykazují dlouhodobou ziskovost a působí v oblasti moderní strojírenské výroby založené na vlastním know-how a vysokém podílu kvalifikované lidské práce. Aktuálně portfolio fondu tvoří pět ryze českých strojírenských firem, z nichž tři se zaměřují na obor průmyslové automatizace (INOX Technology, TECHNIK PARTNER, VMK-CZ) a dvě působí ve výrobě strojírenských technologií (STS Olbramovice, Ventos Energy Solutions).

I přes všeobecně velmi nepříznivé ekonomické prostředí v době pandemie prokázaly společnosti skupiny schopnost získávat významné zakázky a dosahovat růstu tržeb. Největšího růstu tržeb ve skupině, a to o 17,5 %, dosáhla společnost STS Olbramovice, která získala nový dlouhodobý kontrakt na dodávky valníků pro významného norského výrobce zemědělské techniky ORKEL.

„Příjem nových zakázek se nezastavil ani v době téměř úplného lockdownu ekonomiky v jarních měsících loňského roku a postupně gradoval ve třetím a zejména potom ve čtvrtém čtvrtletí roku. Zejména díky novým zakázkám, a to i z oboru průmyslové automatizace, který je velmi odolný vůči ekonomické krizi, dosáhly naše společnosti v minulém roce celkového obratu 548 milionů korun,“ uvedl Jaroslav Sopuch, jeden z majitelů skupiny SkyLimit.

REKLAMA

Skupina podle něj využila stále zrychlující se nástup automatizace a robotizace v průmyslové výrobě v období pandemie COVID19. Nové objednávky získaly společnosti z portfolia SkyLimit Industry zejména od výrobců, kteří si uvědomili potřebu nahrazovat lidskou sílu automatizovanými technologiemi.

V období poklesu průmyslové výroby se dařilo i výrobní společnosti Ventos, která se zaměřuje na výrobu zařízení pro hospodárné nakládání s průmyslovým teplem. Již koncem roku 2019 firma rozšířila své portfolio o komplexní dodávky zařízení na dekontaminaci zdravotnického odpadu metodou přeměny mechanické energie na energii tepelnou.

„To se ukázalo jako velmi prozíravý krok, protože produkce kontaminovaného odpadu v době pandemie dramaticky vzrostla. Ventos tyto zakázky v současné době realizuje u svých zákazníků v hodnotách mezi 15-25 milionů korun. Jedním z nich je například nemocnice v Kolíně,“ upřesnil další z majitelů skupiny SkyLimit, Michal Bakajsa.

Společnosti skupiny těží z možnosti vzájemně koordinovat využívání svých kapacit, a to jak technologických, tak lidských, což umožňuje každé z nich realizovat větší zakázky, než by byly schopné bez zázemí velké strojírenské skupiny. Významným faktorem pozitivně ovlivňujícím hospodaření skupiny, jsou úspory z rozsahu dosahované prostřednictvím společného nákupu vstupů. V roce 2020 skupina například uskutečnila společný nákup několika desítek licencí konstrukčního softwaru, uzavřela smlouvu na hromadný nákup služebních automobilů či pojištění pro celou skupinu.

„Ve zvolené úspěšné strategii, která se ukazuje jako imunní vůči obecným poklesům ekonomiky, budeme pokračovat i v roce 2021. Díky tomu, že trendy v našem oboru přetrvávají i na počátku letošního roku, předpokládáme další nárůst obratu. Dokládá to i současná naplněnost knihy zakázek u všech našich společností. Předpokládáme také další rozšiřování skupiny o pečlivě vybrané společnosti, které vhodně doplní stávající firmy,“uzavírá třetí z majitelů skupiny SkyLimit Ľubomír Červeňák.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *