CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

18. 07. 2017

0 komentářů

Subjekty:

Rychlost růstu v pojišťovnictví i propojištěnost se zvýší, předvídá celosvětová studie Allianz. Tahounem bude i region východní Evropy

 

Rychlost růstu hrubého předepsaného pojistného by mohla za 10 let stoupnout na 5,9 % ročně, odhadují ekonomové z německé Allianz. Oproti 3,1% růstu v období po finanční krizi (2008 – 2016) jde o optimistický výhled. Celková propojištěnost má však do roku 2027 globálně stoupnout jen o 0,2 % a ani během následujícího desetiletí nedosáhne hodnoty, kterou měla před krizí.

Loading



 

Autoři aktuální studie Global Insurance Markets – Current Status and Outlook se domnívají, že za zrychlením růstu bude stát hlavně poptávka obyvatel z rozvíjejících se ekonomik. Mají značný potenciál. Například region východní Evropy, kam studie řadí i Českou republiku[i], měl v roce 2016 celkem 5% podíl na globálním HDP, přitom byl ale zodpovědný za pouhých 1,5 % celosvětového hrubého předepsaného pojistného. V zemích západní Evropy je tento poměr zcela opačný (23 % HDP ku 28 % pojistného).

Celkově předpovídá studie zejména oživení segmentu životního pojištění, který zažil po krizi útlum. Ekonomové z Allianz mu v regionu východní Evropy pro rok 2027 předvídají až 8% rychlost růstu, oproti zhruba 3% růstu, který vykazoval v posledním desetiletí. Rychlost růstu neživotního pojištění v tomto regionu by měla zůstat relativně stabilní. Autoři studie však upozorňují, že dění v tomto segmentu můžou ovlivnit jevy, jejichž dopad dnes nelze plně odhadnout, typu vyššího rozšíření inteligentních vozů a s tím souvisejících změn.

Globální rychlost růstu hrubého předepsaného pojistného pro segment životního pojištění by mohla v roce 2027 dosáhnout 6,5 %, neživotní pojištění poroste pomaleji, a to o 4,9 % ročně. Hodnota propojištěnosti, která vychází z poměru globálního HDP vůči celkovému předepsanému pojistnému, se však navzdory lepší kondici celého odvětví zvýší oproti roku 2016 jen o 0,2 % na 5,8 %. Bude tak stále o 0,6 % nižší než před vypuknutím finanční krize.

[i] Dále Bulharsko, Chorvatsko, Kazachstán, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Rusko, Slovensko, Turecko a Ukrajina

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Vítězství - victory - ruka - voda - krize - investice - problém

Doktor Zkáza: Už brzy to bouchne!

Říká si „doktor Zkáza“, a všude vidí černé labutě. Opakovaně předpovídá krach nebývalých rozměrů. Varuje před tím, že množství nahromaděných dluhů je nebývalé. Čeká nás prý (hyper)inflace a měnové reformy. Mluvíme o vizích českého doktora Zkázy, brněnském akademikovi Oldřichu Rejnušovi.

Text: Radovan Novotný

04. 11. 2019

Daniel Gladiš - Vltava Fund

Daniel Gladiš: Přechytračit podílový fond se nevyplácí

„Někteří investoři, kteří nás sledují, občas chytračí. Vědí, co vlastníme, a tak si to kupují i sami bokem. Nám to nevadí. Většinou to ale pro ně končí špatně, protože záhy zjistí, že neví, proč něco koupili a co s tím mají dělat,“ říká Daniel Gladiš, zakladatel Vltava Fund.

Text: Petr Zámečník

02. 10. 2017


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *