Pondělí 23. září. Svátek má Berta.

Růst mezd ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil

Makro 08.03.2019 | 10:22 0 Komentářů

Ve čtvrtém čtvrtletí 2018 vzrostla průměrná nominální hrubá měsíční mzda v České republice meziročně o 6,9 % na 33 840 Kč, což po očištění o inflaci znamená reálný růst o 4,7 %. Mediánová mzda vzrostla meziročně o 7,1 % na 29 247 Kč.

Výrazný nárůst mezd byl zaznamenán v odvětví ubytování, stravování a pohostinství (8,0 %) a v oblasti zdravotní a sociální péče (7,9 %). Naopak nejméně rostly mzdy v sektoru těžby a dobývání (pouze o 3,7 %) a v zemědělství (5,0 %). Mediánová mzda opět vzrostla mírně rychleji než mzda průměrná. To znamená, že k nárůstu mezd dochází především u lidí s nižšími příjmy. Pomyslné nůžky mezi bohatými a chudými se tak nepatrně přivírají.

Svižný růst mezd nad 7 % se i nadále udržel ve zpracovatelském průmyslu, stavebnictví i v dopravě a skladování. Kvůli rekordně nízké nezaměstnanosti jsou zaměstnavatelé nuceni navyšovat mzdy, aby si stávající zaměstnance udrželi. To ovlivňuje především ziskovost firem, která s rostoucími mzdovými náklady klesá. Růst mezd ve státní správě překvapivě zpomalil na úroveň 5 %. Nicméně tlak na další zvyšování mezd především od lékařů a učitelů nepolevuje. Návrh rozpočtu pro rok 2019 počítá s navýšení platů pedagogickým pracovníků o 15 %, policistům a hasičům pak o 8 %. Proto očekáváme, že v tomto roce porostou mzdy průměrně o 7,8 % a v roce příštím toto tempo zpomalí na 5,0 %.

V prvním čtvrtletí letošního roku přispěje k vyššímu mzdovému růstu i navýšení minimální mzdy o 1 150 Kč na 13 350 Kč. Nezaměstnanost se v následujícím období sice zvýší, ale pouze nepatrně a v horizontu dvou let by neměla překročit čtyřprocentní hranici. Proto očekáváme, že tlaky na zvyšování mezd v soukromém sektoru přetrvají i do budoucna. Právě zvyšování mezd, jemuž růst produktivity již dávno nestačí, je jedním z hlavních proinflačních faktorů, který hraje do karet dalšímu zvyšování úrokových sazeb. Nicméně dnes publikovaný nižší mzdový růst naopak hovoří proti zpřísňování měnové politiky.

Luboš Růžička, analytik Raiffeisenbank

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.