CZK/€ 24.740 +0,16%

CZK/$ 23.154 +1,09%

CZK/£ 29.386 +0,51%

CZK/CHF 25.959 +1,59%

04. 09. 2017

0 komentářů

Růst českých mezd nabere na tempu

 

Na domácí půdě bude zítra zveřejněn vývoj mezd za Q2 17 a červencové maloobchodní tržby. U obou indikátorů očekáváme velmi slušnou dynamiku. Silný růst domácí ekonomiky společně s nedostatkem pracovní síly se totiž podle našeho odhadu již přetavil do vysokého mzdového růstu.

Loading 

Tomu napovídá vývoj mezd v oblasti průmyslu ale i zvýšení výdajů na platy ve státní sféře. Očekáváme, že nominální růst mezd v Q2 17 dosáhl 6,5 % po 5,3 % v Q1 17. Z růstu mezd však svůj díl ukrojí inflace. Reálné mzdy by tak měly stoupnout o 4,2 % y/y po 2,8 % zaznamenaných v Q1 17. Za celý letošní rok by nominální mzdy měly přidat v průměru 6,4 %. Nelze však vyloučit ještě vyšší dynamiku. Navíc zvyšování mezd se nezastaví ani příští rok, kdy by měly v nominálním vyjádření vzrůst o 5,9 %. Rychlý růst mezd je také jedním z argumentů, proč se domníváme, že centrální banka zvýší úrokové sazby ještě před koncem letošního roku. Příští rok by k tomuto opatření měla podle naší prognózy přistoupit celkem třikrát.

Rostoucí mzdy a velmi nízká míra nezaměstnaností se promítá i do vývoje maloobchodních tržeb. Ty by měly za červenec vykázat další vysoké růstové číslo, tentokrát na úrovni 7,1 % y/y. Prodeje automobilů v meziměsíčním srovnání v červenci sice zřejmě poklesnou, ve srovnání s minulým rokem však vykáží růst o solidních 3,5 %. Rostoucí kupní síla bude podporovat maloobchodní tržby i nadále. Za celý letošní rok by jejich dynamika měla dosáhnout 6,4 %.

Kalendář regionálních událostí byl dnes prázdný. Polskému zlotému však vylepšila náladu ratingová agentura Moody’s. Ta zvýšila odhad polského růstu HDP pro letošní rok z 3,2 % na 4,3 %. Zároveň snížila odhad deficitu veřejných financí z 2,9 % HDP na 2,5 % HDP. Polský zlotý reagoval posílením o 0,3 % na 4,242 PLN/EUR. Výraznější impulzy naopak chyběly české koruně. Ta se držela v úzkém pásmu 26,04-26,08 CZK/EUR.

JANA STECKEROVÁ, KOMERČNÍ BANKA

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

 


Související články

Zrušení superhrubé mzdy

Zrušení superhrubé mzdy: nižší daně a vyšší deficit

Český daňový systém v blízké době možná přijde o superhrubou mzdu. Na příjmové straně státního rozpočtu vznikne miliardová díra. Právě vysoký deficit kritizují ekonomové. Otázkou také je, jak dlouho můžou v takové ekonomické situaci nízké daně přetrvat.

Text: Karel Pučelík

16. 09. 2020

Lidé - dav

Nejsou lidi? Tak je třeba investovat

Nedostatek pracovních sil je v danou chvíli klíčovým problémem české ekonomiky. Nedostává se skoro „nikoho“ – nejen tak často zmiňovaných kvalifikovaných pracovníků. Oni nejsou k dispozici ani ti nekvalifikovaní.

Text: Luboš Smrčka

07. 07. 2017


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *