Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Rozjezd sezónních prací snížil nezaměstnanost

Investice 08.04.2019 | 13:26 0 Komentářů

Podle očekávání se v březnu snížila míra nezaměstnanosti na 3 %. Mohly za to především sezónní práce v zemědělství, stavebnictví a ve službách, které v tuto dobu obvykle začínají nabíhat. Počet disponibilních nezaměstnaných tak poklesl na 205 tisíc., tedy zhruba na třetinu ve srovnání se situací před pěti lety. 


Pozitivní je však nejenom pokles nezaměstnanosti, ale i další růst volných pracovních míst. Jejich počet sice neroste už tak svižně, nicméně i nadále je rekordní. Na jednoho nezaměstnaného připadá více než jedno neobsazené místo a když vezmeme v úvahu pouze lidi bez práce, kteří si práci aktivně hledají a jsou ochotni do ní nastoupit během 14 dnů, tak už si v průměru může jeden nezaměstnaný vybírat hned ze tří míst.

Situace na trhu práce zůstává napjatá, i když postupně s oslabováním růstu hospodářství se toto napětí začne postupně snižovat. Navíc firmy v posledních dvou letech výrazně investovaly do nových technologií s cílem dosáhnout nižší závislosti na nedostatkové lidské práci.

Předpokládáme, že v dalších měsících se nezaměstnanost dostane až na 2,5 % a na konci roku se bude pohybovat okolo 2,8 %. Z pohledu mezinárodně srovnatelných čísel si ČR i nadále udrží pozici země s nejnižší nezaměstnaností a současně i nejvyšší nabídkou volných pracovních míst v EU.

Petr Dufek
ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.