Pátek 15. ledna. Svátek má Alice.

Rozhodnutí ČNB posílilo korunu

Investice 03.08.2017 | 17:19 0 Komentářů

Rozhodnutí ČNB zvýšit sazby prospělo koruně. Její kurz vůči euru se po oznámení centrální banky ve 13:00 dostal rychle až k 25,90 CZK/EUR, nové nejsilnější úrovni od konce kurzového závazku. Na této hladině ale začali někteří investoři vybírat zisky, což pokračovalo i během tiskové konference guvernéra Rusnoka. ČNB totiž poněkud překvapivě posunula svůj výhled pro inflaci a tržní sazby dolů. Koruna se tak vůči euru vrátila zpět nad 26 CZK/EUR a těsně nad touto úrovní čtvrteční obchodování uzavírá.

Další vývoj kurzu koruny bude záviset na komentářích centrálních bankéřů (třeba už na zítřejším setkání s analytiky) a na zveřejňovaných údajích z české ekonomiky. Náš výhled předpokládá, že českému hospodářství se nadále bude dařit, což by mohlo nahrávat dalšímu růstu sazeb ještě ve zbytku letošního roku. Po dnešní tiskové konferenci centrální banky ale roste riziko, že s tímto krokem ČNB počká až na Q1 18.

I tak by ale měla koruna posilovat a dostat se konečně pod hladinu 26 CZK/EUR.

Více informací o dnešním jednání ČNB naleznete ve speciální analýze kolegy Viktora Zeisela: http://bit.ly/CNBAug17

Zajímavý byl dnes ještě pohyb koruny vůči britské měně. Libra prudce oslabila kvůli pesimismu Bank of England ohledně vývoje tamní ekonomiky a inflace. Proti koruně si libra odepsala více než procento a její kurz se dostal pod 28,80 GBP/CZK, nejnižší úroveň od roku 2011.

MAREK DŘÍMAL, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.