CZK/€ 25.325 -0,02%

CZK/$ 23.768 -0,06%

CZK/£ 29.660 +0,03%

CZK/CHF 26.043 -0,08%

23. 02. 2024

0 komentářů

Rok 2023 byl pro UNIQA investiční společnost úspěšný

 

Po vesměs negativním vývoji v roce 2022 se v průběhu loňska investiční trhy vzpamatovaly a nabraly dynamiku. Většina investorů tak rok 2023 zakončila v plusu. Úspěch slavila i UNIQA investiční společnost, jejíž fondy skončily meziročně se ziskem, který byl v procentním vyjádření u řady z nich dvouciferný.

Loading 

Optimismus vnesl na trhy v  průběhu loňského roku dlouho očekávaný konec růstu inflace. Tento trend se projevil i v Česku, které patřilo ke světovým inflačním špičkám. „Po komplikovaném předloňském roce, přišla v roce 2023 na finanční trhy pozitivní nálada. Spolu s klesajícím tempem inflace začaly centrální banky postupně naznačovat uvolňování měnové politiky. V reakci na to došlo k poměrně výraznému růstu na dluhopisových i akciových trzích. Pozitivní sentiment na trzích nezastavila ani neutěšená geopolitická situace spojená s konflikty na Ukrajině a Blízkém východě. Tahounem růstu na finančních trzích byly v loňském roce zejména akcie,“ komentoval hlavní rysy trhu investic 2023 Jan Kudláček, Portfolio Manager UNIQA investiční společnosti.

Dalším faktorem stojícím za výrazným růstem akciových trhů byl razantní nástup umělé inteligence. Do jejího vývoje se pustily velcí IT giganti a investoři v ní vidí velký potenciál pro zvýšení produktivity v řadě různých odvětví. Dařilo se i trhu s dluhopisy, jejichž cena po většinu loňského roku v důsledku pokračujícího trendu utahování měnové politiky předních centrálních bank klesala, nicméně v průběhu několika závěrečných měsíců prudce vzrostla díky přesvědčení trhů, že fáze navyšování úrokových sazeb se chýlí ke konci. Dluhopisové výnosy do doby splatnosti se přitom z celkového globálního pohledu pohybovaly na nejvyšších úrovních za posledních 15 let.

Z tradičních investičních nástrojů se velmi dobře zhodnocovalo i zlato, které přesáhlo hranici dvou tisíc dolarů za troyskou unci a jehož cena za celý loňský rok vzrostla o necelých 13 % zejména díky prudšímu růstu koncem roku v důsledku války v Gaze a poklesu výnosů dluhopisů, které představují investiční alternativu k žlutému kovu. Řada správců portfolií totiž usoudila, že je třeba aktiva více zajistit vůči rostoucímu geopolitickému riziku ve světě a nižší úročení dluhopisů zároveň zvyšuje atraktivitu držby tohoto cenného kovu.

UNIQA investiční společnost

UNIQA investiční společnost, a.s. je nástupcem AXA investiční společnosti (vzniklé v roce 1995 pod názvem Credit Suisse Investment Management Praha, později Winterthur Asset Management), jejíž převzetí bylo završeno v říjnu 2020 a k přejmenování došlo v lednu 2021. Je součástí finanční skupiny UNIQA.

REKLAMA

UNIQA své fondy nabízí jak v České republice, tak i ve Slovenské republice. Investiční fondy UNIQA jsou dostupné prostřednictvím vlastní sítě investičních poradců i externích obchodních partnerů.

„Největší úspěch si loni připsaly naše dynamičtější fondy v čele s fondem středoevropských akcií UNIQA CEE Akciový fond, který se zhodnotil o 31,8 %.  Nejlepší průměrnou výkonnost za posledních 5 let (9,20 % p.a.) již tradičně přinesl fond globálních akcií UNIQA Selection Global Equity. Své klienty však nezklamaly ani konzervativní fondy. UNIQA CZK Konto za rok 2023 připsal 5,4 % a UNIQA CEE Dluhopisový pak dokonce 12,2 %,“ shrnul poslední rok UNIQA fondů Tomáš Lébl, Portfolio Manager UNIQA investiční společnosti.     

Jak si vedly některé fondy UNIQA investiční společnosti

UNIQA CEE Akciový fond

REKLAMA

Hodnota podílového listu fondu UNIQA CEE Akciový v roce 2023 vzrostla o 31,79 %.

Navzdory stále pokračujícímu vojenskému konfliktu na Ukrajině se podařilo během roku 2023 předloňský ztrátový rok více než kompenzovat. Stabilizace na trzích energií, postupné odeznívání nezvykle silných inflačních tlaků a zahájení uvolňování přísných měnových politik centrálních bank vedly na středoevropských akciových trzích k nárůstu optimismu. Značnou pozornost investorů a zároveň citelný dopad na vývoj výkonnosti fondu měla situace kolem energetické firmy ČEZ. Státu, který ve společnosti vlastní 70 %, nestačilo schválení rekordně vysoké dividendy, a tak prostřednictvím mimořádného zdanění zisků (WFT) transferoval navíc část zisku připadajícího na ostatní akcionáře společnosti včetně podílníků tohoto fondu do státní kasy. Zároveň se opakovaně pokoušel prosadit legislativu směřující ke snadnějšímu vytěsnění minoritních akcionářů (Lex ČEZ), což mělo na akcie firmy negativní efekt. Akcie ČEZ a obecně český trh hrály z pohledu výkonnosti prim především v prvním pololetí. V tom druhém fond táhly akcie maďarské a v závěrečném kvartálu po místních parlamentních volbách akcie polské.

UNIQA CEE Dluhopisový fond

UNIQA CEE Dluhopisový si v roce 2023 připsal 12,18 %.

Středoevropské dluhopisové trhy zaznamenaly výjimečný rok. Za silným zhodnocením dluhopisových investic stálo několik faktorů. Prvním z nich byl postupující dezinflační proces v regionu a zahájení snižování úrokových sazeb ze strany centrálních bank. Indexy polských a maďarských státních bondů navíc vzrostly ještě výrazněji, než v případě českého (+12,3 %). Další významný faktor pak představovalo značné oslabení koruny vůči euru a zejména pak vůči ostatním regionálním měnám, které dále podpořilo korunovou výkonnost investic Fondu.

REKLAMA

UNIQA CZK Konto

Hodnota podílového listu fondu UNIQA CZK konto v roce 2023 vzrostla o 5,43 %.

Tempo růstu spotřebitelských cen při srovnání se stejným obdobím předchozího roku zaznamenalo v České republice v průběhu loňského roku výrazné zpomalení, když po dosažení svého vrcholu v lednu na úrovni 17,5 % postupně pokleslo meziročně až na prosincových 4,2 % po očištění o příspěvky na tzv. úsporný tarif. Odeznívání inflačních tlaků dokresluje i meziměsíční vývoj cen 2023, který se posunul ve srovnání s předchozími lety na výrazně nižší hladinu. Vzhledem ke konzervativnímu investičnímu zaměření fondu výkonnost do značné míry odpovídá nastavení měnové politiky ze strany České národní banky.

UNIQA Selection Global Equity

Hodnota podílového listu fondu UNIQA Selection Global Equity v roce 2023 vzrostla o 18,48 %. Výkonnost globálních akcií v roce 2023 pozitivně překvapila, vezmeme-li v úvahu předchozí rychlé utažení měnových podmínek. Fiskální stimuly (nejsilnější byly v USA) i úspory obyvatelstva z covidového období vytvořily finanční polštář, který se následně hodil firmám i domácnostem v období zpřísnění měnové politiky. Na růstu globálního akciového indexu se podílely zejména velké technologické firmy (Magnificient 7), které těžily z nadšení světa umělou inteligencí.

Využít vhodných podmínek na trhu se podařilo i ostatním fondům UNIQA. Mezi nimi například UNIQA Small Cap Portfolio, kterému se navzdory loňské dominanci firem s největší kapitalizací podařilo dosáhnout zhodnocení ve výši 13,12 %, nebo UNIQA Realitní fond, který i v nelehkých podmínkách pro nemovitostní sektor dosáhl zhodnocení 22,65 %.

Výhled trhu investic 2024

Většina tržních analytiků předpokládá v letošním roce další růst akcio­vých trhů, především v USA, když pozitivní faktory, pod jejichž vlivem budou trhy i v roce 2024, se projevily už koncem loňského roku. „Postupné další uvolňování politik centrálních bank a solidní výkon firem propsaný do zisků by měly tedy i letos podporovat akciové trhy v růstu. Jejich růst pravděpodobně nebude tak razantní jako loni a i díky prudkému růstu v závěru loňského roku a napnutí valuací v geopoliticky nestabilním prostředí nelze vyloučit krátkodobou korekci. Nicméně i v případě krátkodobějšího poklesu mají akcie nadále všechny předpoklady být dlouhodobě nejvýnosnějším aktivem v portfoliích investorů,“konstatuje Tomáš Lébl, Portfolio Manager UNIQA investiční společnosti.

V roce 2023 výrazně posilovaly akcie technologických firem a rychlé tempo inovativních řešení využitelných v řadě oborů lidské činnosti by mohlo růst podpořit i v letošním roce. „Nacházíme se v období revolučního technologického pokroku. Velké naděje obecně vkládané do novinek i inovací se logicky promítají i do přesvědčení investorů. Sice neočekáváme tak strmé nárůsty jako loni, protože se zdají dlouhodoběji neudržitelné, nicméně slušnou dynamiku si akcie technologických firem schopných překlopit inovace v komerční úspěch udrží pravděpodobně i nadále,“ prognózuje Lébl.

Zajímavé reálné zhodnocení lze díky klesajícím inflačním tlakům i v letošním roce čekat od dluhopisů, ačkoli podobně jako akcie mají i dluhopisy  za sebou období poměrně strmého cenového růstu. Výjimečný rok zaznamenaly díky vyšším úrovním inflace a úrokových sazeb i středoevropské dluhopisové trhy. Výhledově lze očekávat  jistou normalizaci a hledání rovnovážné úrovně výnosů do splatnosti, které jsou však stále výrazně atraktivnější, než tomu bylo po mnoho předchozích let, kdy dosahovaly zanedbatelných či záporných úrovní. Dluhopisy tak výrazně získaly na atraktivitě a vybojovaly si zpět své místo v konzervativnějších částech portfolií.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investice & daně. Kdy máte klid a kdy musíte vyplňovat přiznání?

Obliba investování u nás roste. Jen v podílových fondech Češi zhodnocují už přes 938 miliard korun, další stovky miliard mají investoři v akciích, burzovně obchodovaných fondech a dalších aktivech. Se vzrušujícím investičním světem je ale spojena i méně zábavná povinnost, a to jsou daně. Podívejte se, co si jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Uplynulý kvartál byl z pohledu světových burz skutečně výjimečný. Řada aktiv významně vzrostla na hodnotě a tato mohutná „rally“ často připomínala technologickou „dot-com bubble“ z konce minulého tisíciletí. Nezůstalo však pouze u technologických akcií, k výšinám se vydalo rovněž zlato nebo stříbro. O čem bylo minulé období na trzích a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *