Pátek 05. března. Svátek má Kazimír.

Řemesla mladé netáhnou. Roste však zájem o rekvalifikace

Podnikání 14.02.2020 | 14:34 0 Komentářů

Zajištěná budoucnost a výsledky, které jsou hned vidět a vydrží i desítky let. To je kvalitní řemeslo. Zájem o ně ale na učilištích stále klesá a například u zedníků a truhlářů je stav kritický. Jiné obory však zachraňují rekvalifikace. Například klempířina láká stále více těch, kteří se dosud živili jinak.

Mezi řemesly je na tom obzvláště špatně zedničina. Zatímco ještě v roce 2005 se jich podle analýzy Asociace malých a středních podniků (AMSP) u nás vyučilo 705, v roce 2018 už jen 253. Podobně jsou na tom i truhlářské profese, kde je za posledních třináct let úbytek 70 % absolventů. Ještě horší je situace u profese řezník-uzenář, kde ročně končí už jen 72 absolventů, zatímco ještě před 13 lety jich bylo 235.

„V letošním roce vidíme zřetelný nárůst zájmu řemeslníků, kteří nejsou v oboru klempíř vyučeni, ale již se v oboru nějakou dobu pohybují, práce je baví a velmi dobře se uživí,“ vysvětluje Markéta Martinková ze společnosti Rheinzink. Ta pořádá každoročně se střední školou a učilištěm Vocelova v Hradci Králové školení a semináře pro zájemce z oboru. „Letos jsme měli dokonce větší zájem od lidí, kteří se rekvalifikují na klempíře, než od samotných učňů z oboru,“ dodává.

Na rozdíl od celé řady řemeslníků se klempíři nemusejí obávat, že je v nastávající éře digitalizace nahradí roboti, ani že jejich práci převezmou nekvalifikované pracovní síly z ciziny. Klempířství totiž patří k profesím, u nichž se bez řádného vyučení a praxe nelze dlouhodobě obejít. „Učňovské školství se obecně potýká s nedostatkem zájmu. Důsledkem je nedostatek řemeslníků, zejména ve stavebnictví, a dlouhé čekací lhůty zákazníků,“ popisuje Lukáš Nepokoj, ředitel SOŠ a SOU Vocelova s tím, že každoroční školení napomáhá zatraktivnění řemesla a žáci oboru klempíř zde získají cenné zkušenosti při práci s nejmodernějšími materiály a stavebními postupy. „Spolupráce mezi firmou Rheinzink a naší školou probíhá již dlouhá léta, a společně tak bojujeme s nedostatkem absolventů tohoto oboru, po kterých je na trhu práce veliká poptávka,“ vysvětluje.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.