Úterý 15. června. Svátek má Vít.

Reakce českých finančních trhů: Spekulace na snížení sazeb ČNB, oslabení koruny, mírný pokles výnosů dluhopisů

BankyInvestice 24.06.2016 | 12:18 0 Komentářů

České finanční trhy na rozhodnutí o brexitu reagují převážně s rozvahou. Koruna vůči euru ztrácí desetinu procenta, když se kurz v současné době obchoduje těsně nad úrovní 27,10 USD/EUR. Mnohem výraznější pohyb můžeme vidět proti dolaru (propad o 3 % na 24,50 CZK/USD) kvůli oslabení eura na trhu s americkou měnou.

Výnosy českých vládních dluhopisů mírně klesají. Desetiletý výnos se dnes ráno snížil o zanedbatelné 0,02 % na 0,48 %. To je v kontrastu s masivním propadem na německých papírech. Výnos desetiletého německého dluhopisu se zřítil o 20 bazických bodů na –0,11 %, nejnižší úroveň v historii. České dluhopisy mohou tento pohyb částečně následovat v příštích dnech. Ke konci června by mohl desetiletý český výnos klesnout na 0,35 %.

Zajímavostí je, že finanční trhy kvůli efektům brexitu opět očekávají snížení sazeb České národní banky do záporných hodnot. V horizontu do konce roku trhy předpokládají sazby ČNB na –0,1 % oproti 0,05 %  v současnosti. Podle nás však tento krok není pravděpodobný. Zpomalení ekonomiky kvůli brexitu jde naopak proti myšlence negativních sazeb. Ty by totiž byly nástrojem pro obranu kurzového závazku kvůli možným spekulacím, které jsou nyní méně pravděpodobné (poklesne tlak na posilování koruny).

Rostou však šance, že Česká národní banka odloží konec režimu kurzového závazku až do roku 2018 kvůli horšímu inflačnímu vývoji a uvolňování měnové politiky jiných světových centrálních bank. Zároveň se od centrálních bankéřů můžeme dočkat komentářů, že je možné i posunutí kurzového závazku na slabší korunové hodnoty. Podle náš tento krok hrozí v případě rizika deflačního vývoje. Pak by ČNB mohla korunu oslabit na 29 CZK/EUR.

MAREK DŘÍMAL
Ekonom Komerční banky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.