Čtvrtek 29. října. Svátek má Silvie.

RBI V PRVNÍM ČTVRTLETÍ ZVÝŠILA KONSOLIDOVANÝ ZISK O 2,5 PROCENTA NA 161 MILIONŮ EUR

Banky Raiffeisenbank 22.05.2014 | 09:40 0 Komentářů

Čisté úrokové výnosy vzrostly o 13,2 procenta, provozní výnosy stabilní

Celkové náklady klesly o 4,2 procenta, tvorba opravných položek vzrostla o 28,1 % především kvůli devalvaci ukrajinské hřivny

Zisk před zdaněním 240 milionů eur, zisk po zdanění 173 milionů eur na úrovni loňského roku

Výše kapitálu Tier 1 vzrostla o 3,3 procentního bodu na 13,9 procenta

Raiffeisen Bank International (RBI) vykázala v prvním čtvrtletí letošního roku zisk před zdaněním ve výši 240 milionů euro, což představuje meziroční pokles o 4,6 procenta. K poklesu zisku přispěla především větší tvorba opravných položek kvůli devalvaci měn na Ukrajině a v Rusku, stejný vliv negativně ovlivnil i výnosy z obchodování. Celkové náklady skupiny klesly o 4,2 procenta na 755 milionů eur. 

„Navzdory nepříznivému politickému a ekonomickému prostředí jsme dokázali udržet naše příjmy stabilní, podařilo se ná snížit náklady a vykázali jsme provozní zisk hodný respektu,” komentoval výsledky generální ředitel RBI Karl Sevelda. Zisk skupiny po zdanění dosáhl 173 milionů eur a byl tak na stejné úrovni jako loni. Konsolidovaný zisk pak vzrostl o 2,5 procenta na 161 milionů eur, zisk na akcii tak dosáhl 0,41 eur.

Úrokové příjmy skupiny vzrostly o 13 procent na 979 milionů eur, příjmy z poplatků zůstaly na 376 milionech z předchozího roku. Celkové náklady klesly o 33 milionů eur na 755 milionů a poměr nákladů a výnosů C/I se tak zlepšil na 56,1 procenta. 

Tvorba opravných položek v prvním čtvrtletí vzrostla o 28 procent na 281 milionů eur, především kvůli situaci na Ukrajině. Podíl nesplácených úvěrů nicméně mírně klesl na 10,6 procenta. Při zmínce o Ukrajině Sevelda zmínil kapitálovou sílu Raiffeisen Bank Aval. Úvěrové portfolio 32 zavřených poboček na Krymu bylo převedeno do ruské Raiffeisenbank, v dalších regionech na východě Ukrajiny je RBI připravena jednat rychle a flexibilně dle aktuálního vývoje. 

V posledních dnech rovněž došlo k pozitivnímu vývoji ohledně chystaného splacení státní pomoci. „Po úspěšném navýšení kapitálu RBI očekává povolení ke splacení této pomoci v blízké budoucnosti,” uvedl Sevelda. 

RBI předpokládá,že v letošním roce  zůstanou poskytnuté úvěry zhruba na úrovni loňského roku a tvorba opravných položek by se měla pohybovat mezi 1,3 a 1,4 miliardy eur, bude však záviset především na vývoji situace na Ukrajině. RBI dále potvrdila, že plánuje do roku 2016 snížení celkových nákladů na úroveň roku 2012, v letošním roce by náklady měly být nižší než loni.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.