CZK/€ 24.355 -0,02%

CZK/$ 22.601 -0,07%

CZK/£ 28.423 +0,07%

CZK/CHF 25.809 +0,10%

Text: Karel Pučelík

18. 09. 2019

0 komentářů

Technologický sektor přes hrozbu regulace má investorům co nabídnout

 

Technologický sektor a akcie jeho firem mohou být dobrou investicí, současná situace jim nahrává. Pro investory může být také atraktivní fakt, že společnosti vyplácejí stále větší dividendy, což v minulosti příliš běžným jevem nebylo.

Loading 

Technologický sektor není historicky příliš známý vysokými dividendami. V současnosti ale může být vhodnou volbou pro investice, zvláště pak v době kolísavých sazeb. Informoval o tom server CNBC.com.

Dividendy rostou

Podle dat Credit Suisse za posledních deset let zvýšily technologické formy výplatu dividend o sedmnáct procent – na 88 miliard dolarů. Americký ekonomický server rovněž uvádí, že hlavními tahouny tohoto trendu byly giganti Apple a Microsoft. Jen tyto dvě firmy vyplatily v loňském roce držitelům svých akcií 27 miliard dolarů.

„S dnešním nedostatkem výnosů mohou se mohou investoři poohlížet po možnostech technologického sektoru, a to díky dividendovému výnosu i jejich růstu. Mnohé firmy v oboru mohou nabídnout slušné výnosy a do budoucna i možnost zvyšování dividend díky udržitelnému tempu růstu,“ řekl serveru analytik Credit Suisse John Talbott.

Technologické firmy ještě nedávno vysoké dividendy nevyplácely, ale spíše svůj zisk využily pro další inovace. Některé hlasy dokonce tvrdí, že nerozdělováním zisku akcionářům předcházely spekulacím, že nemají, co nového nabídnout. Zdá se ale, že toto tvrzení – alespoň pro věhlasné společnosti – úplně neplatí.

„Současnost bychom mohli definovat jako dobu extrémně nízkých úrokových sazeb. V takové době prakticky nejde bezrizikově zhodnocovat peněžní zůstatky. Stále více firem na to reaguje tím, že přebytečné peníze vyplácí na dividendách. Jelikož v technologickém sektoru je mnoho firem s přebytky hotovosti, není divu, že se ve větší míře uchylují k navyšování či zavádění dividend,“ vysvětluje hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Hrozba regulací

Technologickému sektoru ovšem aktuálně hrozí jedno výrazné riziko. Mnohé firmy, včetně globálních lídrů Googlu nebo Facebooku, se dostaly na mušku amerických i evropských regulátorů. Jak celý proces dopadne, napoví příští měsíce a roky. Nový impuls může přinést i nová Evropská komise Ursuly van der Leyenové.

„Technologický sektor se musí vypořádávat se sílícím regulatorním tlakem, který vytváří dodatečné náklady. Investování do technologických akcií je navíc zatíženo politickými riziky, která mohou poškozovat celý sektor. V mnohých zemích se začíná mluvit o zavádění digitální daně, která se může negativně odrazit v peněženkách lidí i technologických firem. K tomu navíc stále není zřejmé, jak dopadnou obchodní války, které na technologické společnosti s nadnárodní působností dopadají silně negativním způsobem,“ popisuje rizika Křeček.

Neházet vše do jednoho pytle

Samozřejmě ale nelze hledět na celý technologický trh jako na jistou, stabilní a výnosnou investici. Je třeba tituly v i v tomto oboru dobře vybírat. To potvrzuje i další expert Keith Parker, který má ve věhlasné švýcarské bance UBS na starosti globální strategie.

Podílové fondy v technologickém sektoru

Fio globální akciový fond
KBC Equity Fund Strategic Telecom and Technology
Franklin Technology Fund
Parvest Disruptive Technology Eur – Classic
ČSOB Informační technologie

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Spěje Ruská ekonomika k zániku, nebo posílí svůj vliv ve světě?

Ruská ekonomika čelí výzvám mezinárodních sankcí a vrchní představitelé se snaží dosáhnout předválečné úrovně do poloviny roku 2024. Rychlost obnovy ekonomiky a přizpůsobení se novým geopolitickým změnám v krátkém čase bude rozhodovat, jak velký podíl bude mít Rusko na světovém vlivu. Blýská se Rusku na lepší časy, […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

08. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *