Středa 14. dubna. Svátek má Vincenc.

RBI V POLOLETÍ ZVÝŠILA KONSOLIDOVANÝ ZISK O 24 % NA 344 MILIONŮ EUR

Banky Raiffeisenbank 21.08.2014 | 11:40 0 Komentářů

Čisté úrokové výnosy se zvýšily o 6,4 % na 1,954 miliardy eur

 • Celkové provozní náklady nižší o 6,1 % na 1,519 miliardy eur

 • Tvorba opravných položek vzrostla o 21,1 % na 568 milionů eur

 • Zisk po zdanění vyšší o 19,1 % na 371 milionů eur

 • Podíl nesplácených úvěrů stabilní na 10,7 %

 • Kapitál dle ukazatele Tier 1 vzrostl o 1,4 % na 12,1 %

  „Máme za sebou intenzivní první polovinu roku ovlivněnou především dalšími regulatorními požadavky a kontrolami a samozřejmě geopolitickou krizí na Ukrajině. Přes tyto obtížné podmínky jsme dosáhli solidního pololetního výsledku,“ komentoval pololetní čísla generální ředitel a předseda představenstva RBI Karl Sevelda.

  Zisk skupiny před zdaněním dosáhl v prvním pololetí 518 milionů euro, což představuje meziroční nárůst o 11 procent. Zisk po zdanění vzrostl o 19 procent na 371 milionů eur a konsolidovaný zisk dosáhl 344 milionů eur, což představuje růst o 24 procent.

  Z našich výsledků tak vyplývá jeden hlavní závěr: RBI má silnou pozici, její obchodní model ukazuje sílu i v těžkých časech. Výše kapitálu podle Tier 1 je nad 12 procenty, což je trojnásobek minimální požadované výše. Nevyděláváme na investičním bankovnictví, ale jsme klasickou univerzální bankou, a proto je taková výše víc než dostatečná,“ shrnul Sevelda.

  Generální ředitel RBI okomentoval i současnou situaci v Rusku. „Dopad protiruských sankcí na RBI je velmi malý. Čím více se však budou sankce prohlubovat, tím složitější bude pro obě strany opět najít společnou cestu. Dobré ekonomické vztahy jsou důležitou podmínkou pro fungování v míru. V tuto chvíli proto nevidím žádný důvod zpochybňovat naší přítomnost v Rusku, pořád ve střednědobém a dlouhodobém výhledu považujeme Rusko za atraktivní bankovní trh a na tamním trhu zůstaneme,“ uvedl.

  Čisté úrokové výnosy skupiny vzrostly o 6 procent na 1,954 miliardy eur, příjmy z poplatků naopak klesly o 21 milionů na 765 milionů eur. Provozní náklady skupiny se snížily o 98 milionů na 1,519 miliardy eur. Podíl výnosů a nákladů C/I se tak zlepšil o 2,2 procentního bodu na 55,3 procenta.

  Tvorba opravných položek vzrostla o 21 procent na 568 milionů eur, hlavním důvodem růstu je situace na Ukrajině. Podíl nesplácených úvěrů zůstal beze změny na 10,7 procenta.

  Celkový kapitál RBI podle Basel III ke konci června dosáhl 13,1 miliardy eur, v tomto údaji je započítané jak navýšení kapitálu z počátku roku 2014, tak i splacení státní pomoci v červnu letošního roku. Kapitál podle ukazatele Tier 1 dosahuje úrovně 12,1 procenta.

  Ve výhledu RBI zopakovala, že letos očekává tvorbu opravných položek v celkové výši 1,3 až 1,4 miliardy eur, vliv bude mít především další vývoj na Ukrajině a v Rusku. RBI rovněž potvrdila, že do roku 2016 chce snižovat náklady a dosáhnout úrovně C/I mezi 50 a 55 procenty. Letošní náklady skupiny by přitom měly být nižší než loni.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.