Čtvrtek 24. června. Svátek má Jan.

PRŮZKUM PMI DRUHÝ MĚSÍC V ŘADĚ HLÁSÍ, ŽE TUZEMSKÝ ZPRACOVATELSKÝ PRŮMYSL MÁ TU LEPŠÍ ČÁST LETOŠNÍHO ROKU JIŽ ZA SEBOU

Investice 01.09.2016 | 10:43 0 Komentářů

Srpnový průzkum PMI sice hlásí nepatrné zlepšení podmínek v tuzemském zpracovatelském průmyslu, celkové vyznění je nicméně zklamáním. Zásadní zprávou je pokračující pokles nových objednávek: jde o negativní zprávu, jakkoliv se tempo poklesu nových objednávek v porovnání s červencem zmírnilo. Celkově je indikátor PMI, mapující vývoj aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu, na nejnižší úrovni od prvního čtvrtletí roku 2013. Bráno optikou průzkumů PMI, tuzemský zpracovatelský průmysl si v letošním třetím čtvrtletí vede hůře, než jeho protějšky v Maďarsku a Polsku.

Indikátor PMI, mapující vývoj aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu, v srpnu sice mírně vzrostl, z úrovně 49,3 na 50,1, tento nárůst ale zaostal za očekáváním finančních trhů. Samotná úroveň 50,1 fakticky znamená stagnaci aktivity. Pokud vezmeme průměr hodnoty celkového PMI indikátoru za červenec a srpen, tak ten činí 49,7. Indikátor PMI se tak v letošním třetím čtvrtletí zatím v průměru nachází pod úrovní 50, což indikuje, že aktivita v českém zpracovatelském průmyslu klesá. Na úrovni 49,7 je indikátor PMI v případě českého zpracovatelského průmyslu zatím nejnižší od prvního čtvrtletí roku 2013.

Tuzemský zpracovatelský průmysl si dle průzkumů PMI v letošním druhém pololetí zároveň vede hůře, než jeho protějšky v Maďarsku a Polsku. Polsko, kde v červenci přinesl PMI průzkum taktéž negativní překvapení, hlásí pro srpen nárůst jak celkového PMI indikátoru, tak nových objednávek a zejména pak těch exportních.

Pohled na detaily PMI průzkumu naznačuje, že se v srpnu sice výroba v české zpracovatelském průmyslu vrátila k růstu, nicméně nové objednávky klesly druhý měsíc v řadě, byť byl tento pokles v porovnání s červencem zmírnil. Klesají jak domácí, tak exportní objednávky: a slabší vývoj objednávek naznačuje, že výraznější oživení aktivity se v tuzemském zpracovatelském průmyslu nemusí v nejbližších měsících dostavit. V tuzemském zpracovatelském průmyslu se i nadále zvyšuje zaměstnanost, přírůstek počtu nových pracovníků byl ale letos v srpnu nejslabší od června roku 2013.

Osobně sice očekávám, že výroba v tuzemském zpracovatelském průmyslu v letošním druhém pololetí i nadále poroste, nicméně signály z průzkumu PMI naznačují, že tuzemský zpracovatelský průmysl má tu lepší část letošního roku již za sebou.

Růst české ekonomiky, tedy růst HDP, letos zpomalí, což je dáno jak slabším čerpáním prostředků z fondů Evropské unie, tak faktem, že ani z globální ekonomiky momentálně nepřichází výraznější prorůstový impuls, na což je exportně orientovaná česká ekonomika citlivá Co se měnové politiky týče, tak PMI průzkum sám o sobě naznačuje, že by ČNB měla držet svůj kurzový závazek v platnosti minimálně do poloviny roku 2017, respektive že by předčasné ukončení tohoto závazku, vedoucí k posílení kurzu koruny, nebylo namístě.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.