Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Průmyslová výroba v září propadla jen zdánlivě

Makro 06.11.2018 | 09:44 0 Komentářů

Průmyslová výroba se v září meziročně snížila o 0,9 %. Ale vezmeme-li v úvahu, že letošní první školní měsíc měl o jeden pracovní den méně než loni, produkce vzrostla o 2,5 % y/y, přičemž jen oproti letošnímu srpnu se zvýšila o 1,1, %.

Nejvíce se propadla výroba chemických látek z důvodu odstávek, výrazný pokles zaznamenaly také opravy a instalace strojů a zařízení. Po dvou silných letních měsících poklesla i výroba ostatních dopravních strojů a zařízení (-15 % y/y), jedná se však o pouhou korekci předcházejícího silného dvouciferného růstu. Tomu nasvědčují i zakázky na tyto výrobky, které v září vzrostly téměř o čtvrtinu v porovnání se stejným měsícem loňského roku. Výroba osobních aut mírně poklesla (-0,8 % y/y), a za celý třetí kvartál si polepšila pouze o desetinku. Z dřívější statistiky AutoSAP však vyplývá, že výroba osobních aut letos překonává loňský rekord. V září se dařilo především kolínské TPCA, ostatní dvě automobilky meziročně zaostaly. Propad produkce v automobilovém sektoru tak zapříčinila nižší poptávka po dodávkách dílů ze strany německých automobilek.

Domácí průmysl však začíná pociťovat i nižší poptávku ze zahraničí. Hodnota nových zakázek klesla o 0,9 % y/y, nižší byly právě zakázky ze zahraničí. Celkově ale ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostly o 3,5 %, a tak nedostatek poptávky není prozatím největší problém českých průmyslníků. Ty kromě nedostatku pracovní síly trápí vyšší ceny vstupů, které se částečně rostou vlivem vyšších cen vstupních surovin na mezinárodních trzích, velkou částí se v nich ale odráží také vyšší mzdy. Ty v září v průměru přidaly 5,5 %  y/y na 32 091 Kč.

MONIKA JUNICKE, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.