Pátek 23. července. Svátek má Libor.

Průmysl v únoru zpomalil ke 3 %, maloobchod vykazuje stále silnou dynamiku, až na prodeje automobilů

Makro ING Bank 06.04.2018 | 12:25 0 Komentářů

Průmyslová produkce v únoru meziročně rostla o 2,7 % a skončila tak za očekáváním trhu (5,5 %). Ve srovnání s lednovým růstem ve výši 5,5 % tak únorová dynamika citelněji zpomalila.

Únorové zpomalení jde sice částečně na vrub nižší výrobě elektrické energie z titulu odstávek a také dalšímu meziročnímu propadu v těžbě a dobývání, i samotný zpracovatelský průmysl však po téměř 10% lednovém růstu v únoru citelněji zpomalil a meziročně přidal „jen“ 4 %, což je dynamika zaostávající za průměrným růstem minulého roku ve výši 7 %.  Jednou z hlavních příčin nižší výroby ve zpracovatelském průmyslu byla nižší dynamika výroby automobilů, tak z meziročního pohledu dokonce nepatrně poklesla.

Navzdory slabší únorové dynamice zůstává vývoj v tuzemském průmyslu nadále silný, stejně tak krátkodobé vyhlídky zůstávají dobré, jak potvrzují indikátory důvěry a vysoké ukazatele nákupních manažerů. Ty sice v únoru a březnu mírně zpomalily, a to nejen v tuzemské ekonomice, ale i v Německu či eurozóně, stále se však udržují na vysokých úrovních. Méně příznivě v posledních měsících naopak vyznívá dynamika nových zakázek v německém průmyslu. Pokud by jejich dynamika zůstala slabší, indikovalo by to určité zpomalení německého průmyslu v druhé polovině roku, což by mělo dopad i na tuzemskou průmyslovou výrobu. I zde je dosavadní růst nových zakázek mírně slabší ve srovnání s minulým rokem, kdy v průměru rostly o více než 7 %. Jejich růst v únoru dosáhl 4 %. Zpomalení nových zakázek je však patrné zejména ve výrobě motorových vozidel. Ten nastal již v minulém roce, kdy zakázky v průměru stagnovaly (zatímco v předešlých letech rostly dvoucifernými tempy) a letošní čísla pokračují v uvedeném trendu. V situaci, kdy výroba automobilů v posledních čtyřech letech rostla natolik rychlými tempy je tak otázka jeho zpomalení na místě. Z toto titulu předpokládáme, že zvolnění dynamiky růstu v automobilovém průmyslu v letošním roce zpomalí celkovou průmyslovou výrobu, která by po téměř 7% růstu roku 2017 měla zpomalit blíže ke 4 %. Slabší únorový růst průmyslu je tak již blíže hodnotám, která očekáváme za celý letošní rok.

Maloobchodní tržby

Maloobchodní tržby (bez motoristického segmentu) v únoru meziročně vzrostly o 6% a další měsíc tak překonaly průměrnou dynamiku minulého roku ve výši 5,4 %. Růst tržeb potravin pokračuje v mírnějším tempu kolem 3 %, dynamika tržeb u nepotravinářského zboží si však nadále udržuje silné tempo poblíž 10 %. V únoru dynamika sice mírně zpomalila z lednových 12,3 % na 9,1 %, stále však zůstává silná. Naopak prodeje motorových vozidel v minulém roce svou meziroční dynamiku postupně ztrácely a poslední údaje ze začátku letošního roku tento trend dále potvrzují, když prodeje motorových vozidel z meziročního pohledu v únoru dokonce poklesly o 5 %. Jedná se o nejslabší meziroční číslo od března roku 2013. Na druhou stranu může být zpomalování prodejů dáno také re-exporty automobilů v době trvání kurzového závazku. Tehdy se dle anekdotické evidence registrovala část nových automobilů v tuzemské ekonomice, díky slabší koruně však byla rovnou převáženy do zahraničí. Konec kurzového závazku a posilování koruny tuto praxi omezil, je proto možné, že slabší meziroční dynamika prodeje automobilů je způsobena i tímto faktorem.

Maloobchodní tržby bez automobilů však začátkem letošního roku rostou nad očekávání a potvrzují, že spotřebitelský sentiment tuzemských domácností zůstává nadále silný, což je dáno velmi příznivým vývojem na trhu práce. Spotřeba domácností tak bude v letošním roce patřit mezi hlavní faktory růstu tuzemské ekonomiky.

Maloobchodní tržby

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.