CZK/€ 25.350 +0,06%

CZK/$ 23.442 +0,45%

CZK/£ 29.634 +0,13%

CZK/CHF 26.632 +0,31%

08. 11. 2016

0 komentářů

Prosincový hike FEDu může zastavit jen Trump

 


 

FED udělal maximum, aby na to trh připravil (a úspěšně: tržní pravděpodobnost prosincového utažení je nyní skoro 80 %).  Ze tří jestřábů, kteří požadovali zvýšení sazeb na předcházejícím zasedání v září, sice v listopadu zůstali jenom dva, ale z toho moc vyvozovat nelze: Eric Rosengren, který ještě v září utažení požadoval, tak nyní pravděpodobně nechtěl pár dní před volbami „kývat člunem“. Prohlášení po zasedání však bylo jasné. Zaprvé, FED vypustil zmínku o tom, že inflace „zůstane v nejbližším období nízká“, která byla stálicí předchozích zápisů. Zadruhé řekl, že čeká už jen na „trochu“ důkazů, že se inflace skutečně pohybuje směrem k cíli. A zatřetí dodal, že se zvýšila i tržní inflační očekávání, byť jedním dechem přiznal, že jsou stále ještě nízká.

Pokud uvážíme, že už v zápisu z předchozího zasedání v září stálo, že rozhodnutí nezvýšit sazby bylo „velmi těsné“ a pokud uvážíme, že data od té doby byla dobrá, je velmi pravděpodobné, že v prosinci 2016, tj. přesně po roce, dojde í ke druhému utažení politiky v tomto cyklu.  V podstatě jediným faktorem, který by tomu nyní mohl zabránit, je vzhledem k tomu, že americká data se za dalších 6 týdnů těžko výrazněji zhorší, pouze výrazná tržní turbulence.  Ačkoliv ji nečekáme, s případným vítězstvím Trumpa (nebo třeba se soudními tahanicemi o vítězství) to není zcela nemožný scénář. 

Martin Lobotka, hlavní analytik Consequ

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Centrální bankovnictví pomalu selhává

Politika helikoptérových peněz v posledních letech rapidně umazává hranici mezi monetární a fiskální politikou. Výsledkem je tedy následující karikatura: monetární politika pod kontrolou populistů.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *