Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Prognóza ČNB odhalí protiinflační tlaky

BankyInvestice 04.05.2016 | 16:29 0 Komentářů

I dnes bylo obchodování se středoevropskými měnami klidné. Česká koruna se tradičně držela v úzkém pásmu nad kurzovým závazkem. Horní hranici tohoto pásma tvořila hladina 27,04 CZK/EUR, zatímco dolů se kurz nedostal pod 27,025 CZK/EUR. Velkou volatilitu dnes nevykazovaly ani maďarský forint s polským zlotým. Obě měny neznatelně oslabily. Forint se odpoledne obchoduje za 312,7 HUF/EUR a zlotý těsně pod 4,40 PLN/EUR.

Dnešní ekonomický kalendář nabídnul pouze výsledek maloobchodních tržeb v Maďarsku. Ty zklamaly, když meziročně vzrostly pouze o 4,2 %, zatímco trh očekával růst o 5,1 %. Zítra zahájí své dvoudenní zasedání polská centrální banka, která by měla ponechat sazby beze změny. Na výsledek si ale budeme muset počkat do pátku. Výstupu se dočkáme ze zítřejšího zasedání ČNB.

Česká národní banka zítra představí svou novou makroekonomickou prognózu. Ta podle všeho ukáže nižší inflaci, což by mohlo bankovní radu vést k posunutí jejího názoru na načasování konce kurzového závazku. Na posledním zasedání podle bankovní rady převažovala protiinflační rizika, a proto se centrální bankéři shodli, že vidí konec kurzového závazku „blíže k polovině roku 2017“. My se domníváme, že skončí až ve třetím čtvrtletí roku 2017, s tím že převažují rizika pro pozdější exit. Náš pohled podporuje i prohlášení Jiřího Rusnoka citované Hospodářskými novinami, že on vidí šance 60 ku 40 pro exit až ve druhé polovině roku 2017.

Česká swapová výnosová křivka dnes zůstala bez větších změn.          

VIKTOR ZEISEL
Economist
Investment Banking
Komerční banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.