Úterý 20. dubna. Svátek má Marcela.

Příliv absolventů na trh práce byl nižší než vloni, o jedno volné místo zápolí dva z nich

Podíl nezaměstnaných osob klesl v září meziměsíčně o desetinu procentního bodu na 7,3 %. V porovnání s minulým rokem je toto měřítko kondice na trhu práce aktuálně o 0,3 procentního bodu lepší. V ekonomice je nyní o téměř 28 tisíc nezaměstnaných méně než vloni, v současnosti hledá práci 529 098 osob. Statistiky dnes zveřejnilo Ministerstvo práce a sociálních věcí.

V září se trh práce po letních měsících opět rozbouřil, když počet příchozích i odchozích z úřadů práce výrazně narostl. Pracovní trh zaplavili především noví absolventi, nicméně jejich příliv byl zhruba o 1500 nižší než v minulém roce.

Klíčové je, že trend na pracovním trhu zůstává pozitivní, a to jak v růstu počtu volných pracovních míst, tak v poklesu podílu nezaměstnaných osob. Ten se v září snížil o desetinku na 7,3 %, když počet lidí bez práce klesl o 1,1 % na 529 tisíc. V září přestalo prostřednictvím úřadů práce hledat zaměstnání více než 73 tisíc nezaměstnaných, většina z nich (více než 43 tisíc) ale našlo práci.

Volných pracovních míst je na trhu nyní více než 56 tisíc, což je nejvíce od roku 2009. Nejvíce volných míst vytvořil v porovnání se srpnem zpracovatelský průmysl, který celkově tvoří zhruba pětinu všech pracovních příležitostí. Nejvíce volných míst požaduje základní či střední odborné vzdělání s výučním listem a toto vzdělání má i většina registrovaných nezaměstnaných. Z toho pohledu je tedy nabídka vzhledem k poptávce dostatečná. Pro vysokoškoláky evidují úřady práce v současnosti 1800 pozic, nejvíce v Praze.

Ekonomika tedy zůstává dostatečně silná na to, aby vytvářela nové pracovní příležitosti. Lidé nacházejí práci a podíl nezaměstnaných osob klesá. V dalších měsících sice sezónní faktory způsobí růst počtu lidí bez práce, celkově má ale trh práce našlápnuto na to, aby podíl nezaměstnaných osob dosáhl letos na metu kolem 7,8 %.

Ing. Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.