Sobota 17. dubna. Svátek má Rudolf.

Přes 23 a půl tisíc bankovních klientů v ČR a na Slovensku rozhodlo: poplatek za výpis z účtu zaslaný elektronickou cestou je nejabsurdnější

Banky 02.03.2015 | 09:26 0 Komentářů

Server www.bankovnipoplatky.com vyhlásil 10. ročník ankety „o nejabsurdnější bankovní poplatek“. A opět se anketa uskuteční nejen v České republice, ale i na Slovensku. (Tisková zpráva: Bankovnípoplatky.com)

Základní pravidla hlasování:

Hlasovat se bude na serveru www.bankovnipoplatky.com. Hlasy z ČR a Slovenska se budou zaznamenávat do jedné tabulky, která bude na konci vyhodnocena. Pro statistické a mediální účely budeme ale schopni prezentovat výsledky i odděleně. Vzhledem k objektivitě hlasování bude omezen počet PC v rámci jedné IP adresy na 20. 

Nejabsurdnější bankovní poplatek za roky 2005 až 2013: 

2005 –poplatek za příchozí platbu, 

2006 – poplatek za výběr z bankomatu vlastní banky, 

2007 – poplatek za vedení běžného účtu, 

2008 – poplatek za nadměrný vklad,

2009 – poplatek za vklad na přepážce na vlastní účet, 

2010 – poplatek za výběr na přepážce z vlastního účtu, 

2011 – poplatek za předčasně splacený úvěr,

2012 – poplatek za zjištění zůstatku přes bankomat 

2013 – poplatek za vedení účtu k hypotečnímu, spotř. úvěru nebo úvěru u stav. spoř.

nebyly nominovány, aby „dostaly šanci“ také další nepochopitelné a absurdní poplatky.  

Anketa by kromě zjištění postojů bankovních klientů měla do určité míry, a v minulosti se tak stalo, vyvinout tlak na banky při změně jejich poplatkové politiky. Pozitivním výsledkem naší ankety je fakt, že výnosy z bankovních poplatků za celý bankovní sektor poslední dva roky klesají. Do 30. listopadu 2014 měli šanci ovlivnit strukturu navrhovaných bankovních poplatků návštěvníci webu tím, že nominovali poplatek, který považovali za absurdní. Doplnili tak devět poplatků automaticky nominovaných z loňského IX. ročníku. Počínaje 1. prosincem 2014 začalo dvoukolové hlasování. 

V prvním kole, které skončilo 31. ledna, vybrali návštěvníci webu pět nejabsurdnějších poplatků, které získaly největší počet hlasů. Celkem hlasovalo 15.485 klientů.

Poplatek za výpis z účtu zaslaný elektronickou cestou navázal na vítězství z 1. kola hlasování a i ve finálovém kole svoji pozici potvrdil. Názory bankovních klientů jsou konzistentní, protože tento popletek skončil v loňském ročníku třetí: „Tento poplatek už postupně mizí ze sazebníků bank, tudíž je symbolické, že jubilejní 10. nejabsurdnější bankovní poplatek bude takový, se kterými se za chvíli vůbec nepotkáme. To hlasování bude další roky těžší a těžší, protože ty skutečně absurdní poplatky už zvoleny byly“, říká provozovatel www.bankovnipoplatky.com Patrik Nacher. 

Výsledky finálového kola hlasování:

clipboard0601

Celkem hlasovalo: 8.057 hlasů

V prvním kole hlasovalo celkem 15.485. Z ČR přišlo 15.077 hlasů a ze Slovenska 408. Z výsledků vyplynulo zajímavé zjištění, že i přes obrovský rozdíl v počtu hlasů mezi ČR a SR, dopadlo hlasování v obou zemích podobně. Do první pětice se i na Slovensku dostaly hned čtyři poplatky, jen v jiném pořadí. Jediný rozdíl ze slovenského hlasování je poplatek za uzavření smlouvy (hypotéka, stavební spoření), který v ČR skončil až na 9. místě. Naopak v ČR se dostal do první pětice i poplatek za vklad na účet na přepážce třetí osobou, který v SR nebodoval a obsadil 8. místo.

Ve finálovém kole se ankety zúčastnilo 8.057 respondentů (hlasy z ČR a Slovenska jsme v této fázi již nerozlišovali). 

Celkem se 10. ročníku zúčastnilo 23.542 bankovních klientů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.