CZK/€ 24.355 -0,02%

CZK/$ 22.601 -0,07%

CZK/£ 28.423 +0,07%

CZK/CHF 25.809 +0,10%

24. 06. 2016

1 komentář

Překvapivý výsledek referenda, nepřekvapivá reakce trhu

 


 

Dny Spojeného království a Severního Irska v Evropské unii jsou sečteny. Spojené království bylo členem Evropské unie od roku 1973, avšak na základě výsledku včerejšího referenda Spojené království Evropskou unii nejpozději v roce 2018 opustí.

Výsledek referenda lze hodnotit spíše jako překvapení, ačkoliv některé předvolební průzkumy v posledních dvou týdnech favorizovaly skupinu, která chtěla hlasovat proti setrvání Spojeného království v Evropské unii.

Výsledek referenda velmi pravděpodobně předznamenává nadcházející období nejistoty na finančních trzích, kterou bude charakterizovat vysoká volatilita a útěk od rizikových k bezpečným aktivům. „Útěk do bezpečí“ ostatně vidíme na trzích již nyní.

Pro Spojené království rovněž začíná překlenovací dvouleté období, kdy bude s Evropskou unií vyjednávat o nových obchodních podmínkách. Vesměs všechny analýzy, které byly na téma Brexitu uskutečněny, hovořily o tom, že Brexit bude mít negativní dopad na ekonomiku Spojeného království, a to jak v krátkém, tak i dlouhém období.

Zatímco výsledek referenda lze na základě předběžných volebních průzkumů hodnotit jako překvapení, tak reakce trhu na Brexit je ukázková. Britská libra se od brzkých ranních hodin nachází pod silným prodejním tlakem. Vůči americkému dolaru již oslabila pod hladinu 1,33 USD/GBP, což jsou nejslabší hodnoty britské měny od r. 1985. Výrazně ztrácí libra i vůči euru – 0,83 GBP/EUR, což jsou nejslabší hodnoty britské měny od dubna 2014. Další ztráty britské měny nelze v průběhu dne vyloučit.

REKLAMA

Pod prodejním tlakem se od brzkých ranních hodin nacházejí středoevropské i skandinávské měny. Česká koruna je zatím vůči euru stabilní a pohybuje se těsně nad intervenční hladinou 27 CZK/EUR. Vůči britské libře koruna posílila pod hladinu 33 CZK/GBP a je nejsilnější od konce r. 2013. Ztráty si koruna připisuje na měnovém páru s americkým dolarem.

Na základě výsledku referenda posilují tzv. safe haven měny – americký dolar, japonský jen a švýcarský frank. Nejvíce poté japonský jen, který se vůči americkému dolaru poprvé od listopadu 2013 nacházel pod hladinou 100 JPY/USD.

Miroslav Novák, analytik AKCENTA a.s. 

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Spěje Ruská ekonomika k zániku, nebo posílí svůj vliv ve světě?

Ruská ekonomika čelí výzvám mezinárodních sankcí a vrchní představitelé se snaží dosáhnout předválečné úrovně do poloviny roku 2024. Rychlost obnovy ekonomiky a přizpůsobení se novým geopolitickým změnám v krátkém čase bude rozhodovat, jak velký podíl bude mít Rusko na světovém vlivu. Blýská se Rusku na lepší časy, […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

08. 12. 2023

Období výhodného spoření se chýlí ke konci

Monetární politika, kterou nejen Česká národní banka (ČNB) momentálně aplikuje přes vysoké úrokové sazby, je přímou odpovědí na inflační tlaky posledních téměř 24 měsíců. Tento omezující přístup má v ideálním případě donutit banky a další velké hráče na finančních trzích změnit svůj typický styl a využívat výhodnějších sazeb k […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

05. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Gauner

    24 června, 2016

    Zabrat a zkonfiskovat jim vše, je základní kámen svobody a soběstačnosti bez dluhů, které se den ze dne astronomicky navyšují.

    Odpovědět