CZK/€ 25.165 +0,04%

CZK/$ 23.481 +0,05%

CZK/£ 29.375 +0,05%

CZK/CHF 25.729 +0,16%

01. 04. 2019

2 komentáře

Pozor na dluhopisy Invest2019, můžete přijít o vše!

 

Internet zaplavily další prašivé dluhopisy. Tentokrát se jedná o emisi Invest2019 vydanou firmou Spice Space s.r.o. Cenné papíry s 9% výnosem lze jednoduše objednat prostřednictvím www.invest2019.cz. Na webu plném překlepů je možné se dočíst, že „finanční zdroje získané prodejem této emise slouží k realizaci nových ekonomicky atraktivních aktivit“. Tedy žádný blíže specifikovaný podnikatelský plán, žádné ručení, dluhopisy v nominální hodnotě 25 000 Kč si zde můžete zakoupit obdobně jako ponožky a doufat, že se Vám investice třeba jednou vrátí…

Loading



 

Podle charakteru aktivit uvedených na webu viz „investujeme do menších firem, s nižší tržní kapitalizací; vybíráme společnosti s originálními záměry“ nebo „operativně měníme investice do objevujících se nových a zajímavých projektů“, se spíše než o klasického emitenta, jedná o jakýsi investiční, resp. podílový dluhopisový fond, který navíc nemá ke své činnosti oprávnění. Na stejném principu pak funguje také server www.pohoda2019.cz, mění se akorát výše výnosu, která je v tomto případě 12 %.

„Nechala jsem se zlákat nabídkou pochybných dluhopisů Invest2019. Prostřednictvím jejich webu jsem si 1. února zakoupila jeden kus dluhopisu v hodnotě 25 000 Kč. Navzdory informaci, že dluhopis obdržím do 10 dní, jsem na ně až do 22. února čekala marně. Na mé urgence nikdo nereagoval, proto jsem se obrátila s prosbou o pomoc na web Rizikovedluhopisy.cz, díky kterým jsem ještě stihla podat žádost o dostoupení od kupní smlouvy,“ uvedla jedna z investorek, paní N. T. z okr. Břeclav.

Jednatel společnosti, Lukáš Krameš, dříve figuroval jakožto jednatel nechvalně proslulé firmy Direkto s.r.o., která rovněž přestala vyplácet výnosy z dluhopisů. Na jejího aktuálního jednatele, Miroslava Jirsu, bylo dokonce podáno několik trestních oznámení. Propojení obou osob je tedy zřejmé. Vydávání dluhopisů na „bílého koně“, Lukáše Krameše, je pro Jirsu nutností. Za pokračování v trestné činnosti by mu totiž mohlo hrozit vzetí do vazby.

„Tvrzení, které je uvedeno na webu, že ´Dluhopisy jsou poměrně bezpečnou investicí pro konzervativní investory, kterým nabízejí zajímavý výnos a 100% návratnost´, je zavádějící a potenciální investory uvádí v omyl. V případě nezajištěných firemních dluhopisů bez ratingu a prospektu ČNB, jde o nanejvýš rizikovou investici o jejíž návratnosti silně pochybujeme. Emise naopak vykazuje všechny znaky tzv. prašivých dluhopisů, před kterými spotřebitele důrazně varujeme,“ uvádí Eliška Skřivanová, mluvčí webu Rizikovedluhopisy.cz.

REKLAMA

Stejný modus operandi spočívající v masové inzerci prostřednictvím placené online reklamy a nevyžádaných e-mailový nabídkách, se týkal také další z Jirsových společností, HOPE-STAV a.s., která vydala emise Senior Trend a Ecosenior. První z nich rovněž nebyla investorům splacena. U druhé to lze do budoucna předpokládat. V této společnosti, pro změnu, figurovaly osoby Luboš Krameš a Jaroslav Krameš. Spojitost s jednatelem společnosti Spice Space s.r.o. je tedy opět více než zjevná. Dokonce by se již dalo hovořit o organizované trestné činnosti…

Navzdory skutečnosti, že společnost HOPE-STAV a.s. emitovala mnohamilionové dluhopisy, není ve Sbírce listin od roku 2015 uvedena žádná její účetní závěrka, což je samo o sobě v rozporu se zákonem! U společnosti Direkto s.r.o., která vznikla v roce 2015, pro změnu chybí účetní závěrky zcela.

Miroslav Jirsa byl v minulosti již nejméně jednou odsouzen pro podvod. Od soudu si tehdy odnesl podmíněný trest dva roky a několikaletý zákaz činnosti v oblasti cestovního ruchu, když stál u konkursu nepojištěné cestovní kanceláře.

Již jste dluhopisy Invest2019 zakoupili?

REKLAMA

Pokud již vlastníte dluhopisy Invest2019, doporučujeme neprodleně podat trestní oznámení, kde zdůrazníte výše popsané skutečnosti a zároveň podnět na Česku národní banku viz formulář zde. Platí totiž, že ČNB dohlíží nad dodržováním pravidel ochrany spotřebitele na finančním trhu, kam spadají také obchodníci s cennými papíry. U smluv uzavřených na dálku (např. prostřednictvím internetu) má navíc spotřebitel právo od nich do 14 dnů bez udání důvodů odstoupit viz tento odkaz.

Řešením je přísnější regulace

Jak dlouho ještě zůstane Ministerstvo financí a Česká národní banka ve věci korporátních dluhopisů bez zajištění a ratingu nečinná? Aktuální legislativní úprava a absence kontrolních mechanismů na straně rejstříkových soudů, které mají pravomoc zakročit, nezveřejní-li podnikatel účetní závěrku a výroční zprávu ve Sbírce listin, totiž nahrává podvodnému jednání jak na straně emitentů, tak na straně dluhopisových portálů, které mnohdy inzerují zjevně rizikové emise. Přísnější regulace by dopomohla k větší transparentnosti podnikatelských subjektů, kultivaci finančního trhu s dluhopisy a zároveň eliminovala podvodné jednání, které má v důsledku celospolečenský dopad.

Tisková zpráva Rizikovédluhopisy.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Pastička na peníze - bankovky

Marný boj proti podezřelým dluhopisům?

Česká národní banka i ministerstvo financí brojí proti vysoce rizikovým i podvodným firemním dluhopisům. Jejich vydavatelé je ovšem dál inzerují ve velkém a prodávají nic netušícím drobným investorům. (Aktualizováno 1. 7. 2019)

Text: Petr Zámečník

06. 05. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Marius

    1 dubna, 2019

    Jsou to smejdi ale nadruhou stranu si to taky delaji lidi sami, kdyz daji sve penize komukoliv, bez nejakeho ruceni nebo aby se podivali na financni vykaz. Spousta firem ani vykazy nezverejnuje, staci se podivat na stranky Rizikovedluhopisy.cz nebo jejich FB a tam je spousta takovych pripadu, kdy se lidi nechaji napalit, pak jim to patri.

    Odpovědět

  • Karol

    3 dubna, 2019

    Dlhodobá úroveň rastu produktivity v ČR je okolo 2,6%p.a. a inflácia okolo 2%p.a. To je dohromady 4,6% a ešte asi 2% sa dá zarobiť nad to. Akýkoľvek dlhopis s výnosom nad 6,6% musí byť podvod. Zapamätajte si to.
    Otvorte si účet vo Fio a kupujte dlhopisy len na burze, hoci aj tam som videl rizikový dlhopis (firma RAF). Overujte si účtovné závierky na https://or.justice.cz/ias/ui/rejstrik
    Dostanete okolo 4-5%p.a.

    Odpovědět