Čtvrtek 09. prosince. Svátek má Vratislav.

Požáry způsobily majetkovou škodu za více než 1,1 miliardy korun

Praha 17. září 2019 – V prvním pololetí roku 2019 zaznamenaly pojišťovny více než 136 000 pojistných událostí z pojištění majetku. Celková výše škody přitom překročila 4,5 miliardy Kč. Největší část škod mají na svědomí požáry.

Škody vzniklé na majetku představují zátěž jak pro obchodní společnosti, tak zejména pro české domácnosti. Podle údajů České asociace pojišťoven přitom nejvyšší škody na majetku vznikají působením požárů. Jenom za období od ledna do srpna 2019 mají požáry na svědomí vznik škody přesahující jednu miliardu korun.

Riziko požáru rozhodně nelze podceňovat. Podle statistik HZS vzniklo jenom v prvním pololetí letošního roku na území České republiky 10 235 požárů. Všechny přímé škody způsobené ohněm na území ČR jsou vyšší než 1,1 miliardy korun. Požáry mají na svědomí i 58 lidských životů a dalších 712 osob bylo zraněno. Počet požárů navíc vzrostl o 7,4 procenta ve srovnání se stejným obdobím roku 2018,“ uvádí Ladislav Bělina, produktový ředitel Slavia pojišťovny.

Požáry vznikají z nejrůznějších důvodů. Mezi nejčastější přitom patří neopatrnost dospělých osob při manipulaci s ohněm, technické závady a závady komínů a topidel. „Je s podivem, že přes každoroční revizi kotlů a komínů, které dokonce majitelům nemovitostí ukládají platné právní předpisy, stále dochází k tolika požárům a neštěstím právě v souvislosti se zanedbanou údržbou těchto podstatných technických součástí nemovitostí. Přes 700 případů za období jara a léta dokládá, že péči o vytápění a zejména komín se nevyplatí podceňovat,“ upozorňuje Bělina.

Slavia pojišťovna pamatuje na pojištění proti požáru již v základním ze tří balíčků komplexního pojištění Šťastný Domov. To pokrývá širokou škálu pojistných rizik proti živlům, ve svém základním balíčku je vedle požáru pojištěna i škoda vzniklá úderem blesku, krupobitím, vichřicí nebo pádem stromu.

V nadcházejícím podzimním období, se začátkem topné sezóny, je stavu topidel a komínů potřeba věnovat zvýšenou pozornost. Dále je možné očekávat také výskyt razantních povětrnostních jevů, mezi které patří například vichřice. Ty za prvních šest měsíců roku 2019 zapříčinily škody za více než 800 milionů korun a jsou často doprovázeny pádem stromů nebo větví. Takové působení živlu na rodinný dům nebo rekreační objekt může potom pro nepojištěného majitele znamenat přinejmenším značné potíže a výdaje. Sjednáním kvalitního pojištění nemovitosti, jakým je například Šťastný Domov Slavia pojišťovny, je možné zásadně zmírnit dopad požáru a řady dalších živelních událostí na život jejího majitele, často i celé rodiny,“ uvádí Ladislav Bělina.

Užitečnou službou pro ty, jejichž nemovitost byla vlivem působení živlů poškozena, je možnost hlášení škodní události a její likvidace i bez osobní prohlídky specialisty příslušné pojišťovny. „Například klienti Slavia pojišťovny mohou využít našeho systému fotolikvidace. Pokud vichřice shodí ze střechy část střešní krytiny, je bezpochyby efektivnější a příjemnější nahlásit škodu, dodat vlastní fotodokumentaci škody prostřednictvím aplikace pro chytré telefony a vyřídit vše „na dálku“, než čekat třeba i několik dnů na osobní návštěvu likvidátora,“ dodává Ladislav Bělina.

Počet požárů podle nejčastějších příčin v 1. pololetí. Zdroj: MV – generální ředitelství HZS ČR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.