Neděle 24. října. Svátek má Nina.

POVIndex: Výše Indexu je za dobu sledování stále pod úrovní průměrné hodnoty

V říjnu průměrná cena povinného ručení dosáhla hodnoty 6 460, což je na úrovni 92,5 % průměrné hodnoty od začátku sledování vývoje POVIndexu (od srpna 2019). Za tuto částku bylo možné podle Broker Consulting POVIndexu sjednat povinné ručení pro vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW, typický vůz, kterým jezdí české domácnosti.

O pokračování nižšího růstu pojistného v porovnání s loňským rokem informovala ve své listopadové zprávě i Česká asociace pojišťoven (ČAP). Jde o výrazné zpomalení dynamiky růstu u pojištění odpovědnosti z provozu vozidel. Oproti tomu jde trend rostoucích průměrných škod jak na majetku, tak na zdraví.

„ČAP se zmiňuje také o krátkodobém poklesu škodních událostí na jaře 2020. V dubnu to bylo o cca 33 procent a o čtvrtinu potom v březnu a květnu. Další měsíce se již na počty řešených škod neliší. Nouzový stav podle ČAP nijak výrazně neovlivnil počty nehod vzniklých z důvodu nepřiměřené rychlosti nebo nesprávného předjíždění s následnými tragickými následky,“ podotýká Jiří Váchal, analytik neživotního pojištění Broker Consulting, a pokračuje: „Druhá vlna pandemie nemá za následek propad využívání individuální dopravy. Očekává se spíše tlak na její využití namísto veřejné dopravy, a tak i pravděpodobnost vzniku škod. Dochází tak k pokračování rozevírání nůžek mezi cenou pojistného a finanční náročností škod. Jak již bylo řečeno, růst pojistného zcela neodpovídá výši růstu škod.  Pokud by pokračoval stávající trend růstu škod, lze očekávat reakci v podobě velkého zvýšení cen povinného ručení.“

Česká asociace pojišťoven upozorňuje na pokračující vysokou inflaci  u majetkových i zdravotních škod. Tento nárůst souvisí s navyšující se cenou práce v autoservisech, s rostoucí cenou náhradních dílů a projevuje se i technicky složitější a nákladnější oprava vozidel. Nesmíme zapomínat ani na škody na zdraví. Jde o dlouhé výplaty v případě trvalých následků, ztrátě na výdělku, nákladech následné péče, ošetřování, asistence zraněnému atd. Přesto lze předpokládat nižší letošní nárůst počtu škod řešených z pojištění odpovědnosti z provozu vozidla a to vzhledem k uvedenému krátkodobému snížení provozu vlivem vyhlášeného nouzového stavu.

Broker Consulting POVIndex ukazuje průměrnou cenu za typické povinné ručení pro nový vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW. Typ vozu byl vybrán proto, že je typickým zástupcem vozů, které používají české domácnosti. Pojištění zahrnutá do POVIndexu obsahují nejvyšší možné krytí. Pojištění dostupná na trhu ale nemají úplně identický rozsah krytí. Vždy je potřeba posuzovat nejenom cenu, ale také rozsah benefitů (zejména asistenčních služeb) ve vztahu k potřebám řidiče (Jak moc jezdí? Jaké vzdálenosti? Jak si představuje servis od pojišťovny v případě nehody?). Rozdíly v pojištěních jsou například v limitech pro opravu na místě, v limitech pro vzdálenost hrazeného odtahu, případně v možnostech náhradního vozidla.

Proč je dobré index sledovat

Broker Consulting POVIndex je dlouhodobým spolehlivým ukazatelem ceny za pojištění z provozu motorového vozidla. Kdokoli chce zjistit, jak se historicky vyvíjely ceny za povinné ručení, nebo chce sledovat aktuální trend cen, získá díky POVIndexu odpovědi, které hledá. Je dobrou pomůckou řidičům pro orientaci při koupi automobilu.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.