Pátek 30. října. Svátek má Tadeáš.

POVIndex: Oslavme rok s POVIndexem, koronavirus je sice na vzestupu, ale POVIndex stále klesá

Ano, je to rok, kdy jsme začali sledovat vývoj povinného ručení na našem trhu. V srpnu průměrná cena povinného ručení zaznamenala pokles na zatím nejnižší hodnotu po dobu sledování. Aktuálně má hodnotu 6 517, před rokem to bylo 7 587. Nejvyšší cenu za povinné ručení řidiči zaplatili v prosinci 2019.  V průměru za částku 6 517 korun bylo možné v srpnu podle Broker Consulting  POVIndexu sjednat povinné ručení pro vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW, typický vůz, kterým jezdí české domácnosti. Rozdíly jsou dané místem bydliště, věkem, bonusem, výší pojistného krytí, ale i značkou vozidla.

„Podíváme-li se na vývoj POVIndexu po dobu sledování, zjistíme, že jsme se dostali na absolutní minimum. Jestli dojde k dalšímu poklesu, nelze předpokládat,“ říká Jiří Váchal, analytik neživotního pojištění Broker Consulting, a dodává: „Je pravdou, že uvedený posun – v porovnání s předchozím měsícem směrem dolů – způsobila jedna pojišťovna, která na letní měsíce zvýšila cenu povinného ručení a v současné době se opět vrací k původním číslům. Jinak ostatní pohyby cen jsou u pojišťoven minimální a většina své ceny ani nemění.“

Během měsíce října mohou řidiči očekávat dopis od Policie. Není ale důvod k obavám. Jde o akci BESIPu a České kanceláře pojistitelů. Akce je zaměřena na postup, který je vhodné dodržet během dopravní nehody. Jak bylo zjištěno, řada řidičů v tomto směru stále tápe. Zmatkuje se při nahlašování dopravní nehody, první pomoc provádějí špatně a leckdy se sami stanou zbytečnou obětí.

Broker Consulting POVIndex ukazuje průměrnou cenu za typické povinné ručení pro nový vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW. Typ vozu byl vybrán proto, že je typickým zástupcem vozů, které používají české domácnosti. Pojištění zahrnutá do POVIndexu obsahují nejvyšší možné krytí. Pojištění dostupná na trhu ale nemají úplně identický rozsah krytí. Vždy je potřeba posuzovat nejenom cenu, ale také rozsah benefitů (zejména asistenčních služeb) ve vztahu k potřebám řidiče (Jak moc jezdí? Jaké vzdálenosti? Jak si představuje servis od pojišťovny v případě nehody?). Rozdíly v pojištěních jsou například v limitech pro opravu na místě, v limitech pro vzdálenost hrazeného odtahu, případně v možnostech náhradního vozidla.

 

Proč je dobré index sledovat

Broker Consulting POVIndex je dlouhodobým spolehlivým ukazatelem ceny za pojištění z provozu motorového vozidla. Kdokoli chce zjistit, jak se historicky vyvíjely ceny za povinné ručení, nebo chce sledovat aktuální trend cen, získá díky POVIndexu odpovědi, které hledá. Je dobrou pomůckou řidičům pro orientaci při koupi automobilu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.