CZK/€ 25.265 -0,04%

CZK/$ 23.672 -0,38%

CZK/£ 29.357 +0,28%

CZK/CHF 25.977 -0,36%

16. 11. 2015

0 komentářů

Subjekty:

Poslanecká sněmovna přijala zákony, které zajistí větší stabilitu českého finančního trhu. Změny vyústí v komplexnější systém ochrany vkladatelů a podpory stability na finančním trhu reprezentovaným nově Garančním systémem finančního trhu.

 


 

Stabilnější, robustnější a s větším počtem nástrojů, které výrazně sníží riziko krachu bank, družstevních záložen nebo stavebních spořitelen. To přinese fungování Garančního systému ve vztahu k finančním institucím. Pro jejich klienty pak změna bude znamenat posílení jistot v oblasti bezpečí uložených peněz pojištěných v rámci zákona a flexibilnější přístup při výplatách náhrad vkladů v případě, že ke krachu některé z uvedených institucí skutečně dojde. Fungování Garančního systému zajistí i větší provázanost s Českou národní bankou a Ministerstvem financí ČR.

Fond pro řešení krize

Nově zřízený Fond pro řešení krize bude sloužit k ukládání finančních prostředků, které mají být použity v případě krizových situací. Přispívat do něj budou nejen finanční instituce zapojené do systému pojištění vkladů (banky, družstevní záložny a stavební spořitelny), ale i další finanční instituce (např. obchodníci s cennými papíry). V případě obtíží některé z nich pak mohou být získané prostředky použity například na poskytnutí záruky, úvěru či dodatečného kapitálu, což v důsledku může zabránit jejich krachu. Celkové příspěvky mají činit dvě až tři miliardy korun ročně. Cílem je, aby Fond pro řešení krize do deseti let nashromáždil částku ve výši přibližně 25 miliard korun. Peníze z tohoto fondu tedy budou v případě možného ohrožení stability na finančním trhu použity k předejití situace, která by mohla vyústit v krach dotčeného finančního ústavu včetně následného vyplácení náhrad vkladů jeho klientům.

Fond pojištění vkladů

Druhým z pilířů Garančního systému bude Fond pojištění vkladů, který nezaniká, pouze se integruje do Garančního systému finančního trhu. Náplň jeho činnosti se ve srovnání se stávajícím stavem nezmění – finanční prostředky v něm uložené budou i nadále sloužit pouze pro situace, kdy na českém finančním trhu dojde ke krachu některé z institucí, která je zapojena do systému pojištění vkladů. Finanční instituce budou do FPV přispívat i nadále.

REKLAMA

Zásadní novinkou bude zkrácení lhůty, během níž musí být v případě, že některá z finančních institucí zkrachuje, výplata náhrad zahájena. Od 1. 6. 2016 bude tato lhůta dlouhá pouze sedm pracovních dnů. „Na tuto změnu jsme z technického hlediska připraveni už nyní. Větší nároky však bude klást na finanční instituce, které jsou do systému pojištění vkladů zapojeny. Zkrátí se jim lhůty na předání dat o vkladatelích,“ uvádí Renáta Kadlecová, výkonná ředitelka Fondu pojištění vkladů.

Příspěvky dle míry rizika

Pro banky, družstevní záložny a stavební spořitelny bude jednou z největších změn zavedení rizikově vážených příspěvků. Poplatky institucí, povinně zapojených do systému pojištění vkladů, budou nově zohledňovat míru rizika, kterou pro Fond respektive trh instituce představuje. Zjednodušeně řečeno: čím vyšší kategorie rizika, tím vyšší bude příspěvek do Fondu pojištění vkladů.

Správní radu bude jmenovat ministr financí

REKLAMA

Garanční systém bude řízen dvoustupňovým systémem. V čele bude stát správní rada, která bude činit strategická rozhodnutí, zatímco běžný provoz bude zajišťovat výkonná rada, která bude zároveň za Garanční systém jednat vůči třetím osobám. Správní rada bude mít pět členů jmenovaných ministrem financí, přičemž dva členové budou zaměstnanci ministerstva financí, dva členové budou zaměstnanci České národní banky a jeden člen správní rady bude jmenován na návrh České bankovní asociace. Výkonná rada bude mít tři členy, které do funkce bude jmenovat správní rada.

Co přinese změna klientům finančních institucí:

1. Zkrácení lhůty výplaty náhrad vkladů

  • od 1. června 2016 bude lhůta dlouhá pouze sedm pracovních dnů

    REKLAMA

2. Nově budou pojištěny dočasně vysoké vklady nad 100 000 EUR

  • platí pro vklady plynoucí z příjmů ve specifických životních situacích, např. z prodeje soukromého nemovitého majetku sloužícího k bydlení, rozvodového vyrovnání, inkasa pojistného plnění, jednorázové důchodové dávky, odstupného při propuštění ze zaměstnání, náhrady škody, úmrtí

3. Lepší informovanost klientů finančních institucí

  • před podpisem smlouvy o účtu či vkladu a dále nejméně jednou ročně vkladatel obdrží informaci o výši a systému pojištění, kontaktní údaje a další informace pro případ platební neschopnosti banky

Oba zákony budou nyní postoupeny Senátu ke schválení a následně pak prezidentu republiky k podpisu. Jejich účinnost se předpokládá od 1. ledna 2016 (s výjimkou zkrácení doby pro zahájení výplaty, které bude účinné od 1. června 2016).

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Záchranný kruh na vodě - voda

Pojištění vkladů klesá… kvůli koruně

Vklady v bankách a družstevních záložnách jsou pojištěné. Posilující koruna ovšem může nadělat střadatelům vrásky. Od uvolnění kurzu koruny je pojištěno již přibližně o 85 tis. Kč méně… a bude hůř.

Text: Petr Zámečník

26. 06. 2017

Tunel z peněz - peníze - USD

Ruská ERB Bank v Česku končí… byl to tunel?

Ruská banka ERB Bank od pátku minulého týdne nevyplácela hotovost svým klientům na pobočkách. Včera Česká národní banka (ČNB) vyhlásila její platební neschopnost. V potížích byla banka již delší dobu. Byla vytunelována? A co čeká její klienty?

Text: Petr Zámečník

11. 10. 2016

Záchranný kruh na vodě - voda

Garanční systém finančního trhu: Jakou nese jistotu klientům?

Při prvním pohledu připomíná Krakena – je to obří tajuplná organizace spravující miliardy korun. Málokdo o její existenci ví a mnozí se ani nikdy nezamýšleli nad tím, že by taková organizace mohla vůbec existovat. Garanční systém finančního trhu.

Text: David Krůta

05. 10. 2016


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *