CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

13. 11. 2017

0 komentářů

Posilující kurz koruny mění platební bilanci, přibližujeme se k záporným hodnotám

 

Podle aktuálních údajů České národní banky se běžný účet platební bilance začíná přibližovat k záporným hodnotám, kdy již pátý měsíc v řadě jsou výdaje větší než příjmy. Celková bilance běžného účtu v září dosáhla hodnoty +52,1 miliard korun.

Loading



 

K tomuto vývoji napomáhá posilující kurz české koruny, který zvýhodňuje dovoz zboží a služeb. Toho by české firmy měly využít pro nákup nových technologií a inovaci svých výrobních procesů. Naopak vývozci s posilující korunou přichází o část svých marží a stávají se méně konkurenceschopní. Jelikož se mnoho exportérů proti tomuto scénáři pojistilo, nelze v příštím roce předpokládat zpomalování zahraničního obchodu.

V letošním roce se příliš nedaří přímým zahraničním investicím, které dosahují záporné hodnoty -107,4 miliard korun. To vede k odlivu kapitálu z České republiky, což má negativní dopad na hospodářský růst. Zahraniční investiční aktivitu však nahrazují tuzemské firmy, kterým se nebývale daří a vykazují rostoucí tržby. Zítra budou zveřejněny údaje o hrubém domácím produktu za 3. čtvrtletí. Na základě dat o vývoji investic a rostoucí spotřebě domácností lze očekávat udržení velmi rychlého tempa ekonomického růstu.

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Měnová politika: Tanec s úročením, inflací i měnovým kurzem

Ještě na podzim z centrální banky zaznívalo, že vyšší úrokové sazby s námi zůstanou na poněkud delší dobu. Máme si prostě zvykat, peníze mají mít opět svou cenu. Nejnovější dění ukazuje, že když budou strůjci měnové politiky snižovat úrokové sazby razantněji, riskují oslabení koruny.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *