Sobota 16. ledna. Svátek má Ctirad.

Posilující kurz koruny mění platební bilanci, přibližujeme se k záporným hodnotám

Makro 13.11.2017 | 12:44 0 Komentářů

Podle aktuálních údajů České národní banky se běžný účet platební bilance začíná přibližovat k záporným hodnotám, kdy již pátý měsíc v řadě jsou výdaje větší než příjmy. Celková bilance běžného účtu v září dosáhla hodnoty +52,1 miliard korun.

K tomuto vývoji napomáhá posilující kurz české koruny, který zvýhodňuje dovoz zboží a služeb. Toho by české firmy měly využít pro nákup nových technologií a inovaci svých výrobních procesů. Naopak vývozci s posilující korunou přichází o část svých marží a stávají se méně konkurenceschopní. Jelikož se mnoho exportérů proti tomuto scénáři pojistilo, nelze v příštím roce předpokládat zpomalování zahraničního obchodu.

V letošním roce se příliš nedaří přímým zahraničním investicím, které dosahují záporné hodnoty -107,4 miliard korun. To vede k odlivu kapitálu z České republiky, což má negativní dopad na hospodářský růst. Zahraniční investiční aktivitu však nahrazují tuzemské firmy, kterým se nebývale daří a vykazují rostoucí tržby. Zítra budou zveřejněny údaje o hrubém domácím produktu za 3. čtvrtletí. Na základě dat o vývoji investic a rostoucí spotřebě domácností lze očekávat udržení velmi rychlého tempa ekonomického růstu.

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.