Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

Podíl nezaměstnaných v srpnu zřejmě stagnoval

Makro 07.09.2016 | 17:10 0 Komentářů

Srpnový podíl nezaměstnaných v České republice, který zítra zveřejní MPSV, by měl podle našich očekávání i konsenzu trhu stagnovat na červencových 5,4 %. Očekávaný nárůst absolventů mezi evidovanými na úřadech práce by měl vykompenzovat mírný pokles ostatních nezaměstnaných díky dobré výkonnosti české ekonomiky.

Investoři v regionu budou sledovat především zasedání ECB, která podle očekávání SG prodlouží program kvantitativního uvolňování a mírně upraví jeho pravidla, aby si uvolnila ruce při dalších odkupech dluhopisů. Tento scénář očekává většina trhu. Pokud však ECB opět ponechá nastavení měnové politiky beze změn (jako překvapivě v červenci), mohlo by dojít k výraznému růstu volatility a zvýšení výnosů evropských dluhopisů.

Kurz koruny se dnes nezměnil, a česká měna se tak nadále pohybuje na intervenční hranici 27,02 CZK/EUR. Vývoj na trhu nerozkolísalo ani zveřejnění červencového objemu intervencí ČNB. V prvním prázdninovém měsíci totiž centrální banka skoupila jen 307 mil. EUR po 313 mil. EUR v červnu a 575 mil. EUR v květnu. Toto tempo je pro ČNB bezpečné a nevede k nijak prudkému růstu devizových rezerv.

Polský zlotý posílil o třetinu procenta k hodnotě 4,42 PLN/EUR, když mu pomohlo zasedání centrální banky. NBP v souladu s očekáváním ponechala sazby beze změny a vyjádřila přesvědčení, že stabilita měnové politiky bude polské ekonomice prospívat i nadále. Sazby tak nesníží i navzdory očekávanému pokračování meziročního poklesu cen v příštích měsících.

Podobná situace dnes byla v Maďarsku, kde zápis z posledního jednání centrálních bankéřů potvrdil jejich záměr ponechat měnovou politiku v současné době beze změn. Forint proti euru získal také třetinu procenta a jeho kurz se posunul k úrovni 308,50 HUF/EUR.

MAREK DŘÍMAL
Ekonom
Komerční banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.