CZK/€ 25.350 +0,06%

CZK/$ 23.442 +0,45%

CZK/£ 29.634 +0,13%

CZK/CHF 26.632 +0,31%

10. 05. 2019

1 komentář

Podíl nezaměstnaných osob – Nezaměstnanost v dubnu poklesla, zatímco tvorba nových pracovních míst výrazně zpomalila

 

Podíl nezaměstnaných osob v dubnu vzhledem k pozitivním sezonním faktorům poklesl na 2,7 % z březnových 3,0 %. V absolutním vyjádření počet nezaměstnaných v dubnu poklesl na 209,8 tis., z čehož počet dosažitelných uchazečů o zaměstnání činil pouze 188,4 tis. Duben je měsícem, ve kterém se dále rozjíždějí sezonní práce ve stavebnictví a v zemědělství.

Loading 

Domácí pracovní trh je za vývojem ekonomiky mírně opožděn a teprve během jarních měsíců lze očekávat, že se aktuálně nižší aktivita ve zpracovatelském průmyslu začne významněji odrážet i ve statistikách trhu práce. Určité signály přinesl již duben, když počet volných pracovních míst oproti březnu vzrostl jen marginálně o 0,6 tis. na 339,9 tis. V loňském roce přitom počet volných pracovních míst z března na duben vzrostl o 13,6 tis.

I během nadcházejících měsíců bude dále zpomalovat tvorba nových pracovních míst. Absolutní počet volných pracovních míst však bude i nadále výrazně vyšší než počet nezaměstnaných – široce rozevřené nůžky mezi nabídkou volných pracovních míst a počtem nezaměstnaných budou přetrvávat.

Co se týká nezaměstnanosti, konkrétně podílu nezaměstnaných osob, tak ten bude i nadále setrvávat v blízkosti historických minim pod hladinou 3 %. Nová pracovní místa již však nebude ve větším měřítku generovat zpracovatelský průmysl, kde dochází ke zpomalení aktivity. Stále významnější podíl na tvorbě nových pracovních míst bude mít naopak sektor služeb.

Struktura volných pracovních míst se v dubnu nijak významně nezměnila. I nadále převažuje poptávka po méně kvalifikovaných pracovnících jako jsou montážní dělníci či pomocní pracovníci ve výrobě a ve stavebnictví. Vysoká poptávka zůstává ze strany firem i po řidičích nákladních vozidel, svářečích či skladnících.

REKLAMA

Předchozí roky byly ve znamení setrvalého poklesu nezaměstnanosti a rychlé tvorby nových pracovních míst. V letošním roce již žádný výraznější pokles nezaměstnanosti očekávat nelze a v souhrnu za celý letošní rok se podíl nezaměstnaných osob bude nacházet zhruba na úrovni 3 %. Během roku se postupně zastaví i tvorba nových pracovních míst.

Miroslav Novák
Analytik Akcenta

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Odolnost, refinancování a riziko recese – investiční výhled na čtvrtě čtvrtletí

Trhy zatím prokázaly odolnost vůči hrozbě recese. Není však zdaleka jisté, že tomu tak bude i nadále. Poslední čtvrtletí bývá předzvěstí toho, co přinese rok následující. Společnost Fidelity International nastiňuje tři témata, která budou provázet trhy na cestě do roku 2024.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • OOS

    10 května, 2019

    Fakt nikomu není divné, že Česko je dlouhodobě v něčem nejlepší na světě? Dali jsme si tu práci a údaje prověřili. Ve skutečnosti ÚP ve spolupráci s MPSV oficiální data o volných místech účelově navyšuje, např. o desítky tisíc míst obsazených pracovníky se zaměstnaneckými kartami, viz http://oos.wz.cz/UP_stiznost_VM.pdf

    Odpovědět