Pátek 27. listopadu. Svátek má Xenie.

Pod drobnohledem státního zastupitelství se ocitla již celá skupina EMTC

Do insolvenčního řízení společnosti EMTC – Czech a.s. a Lipa Learning s.r.o. Tomáše Bárty, na kterého soud začátkem prosince prohlásil úpadek, v pondělí vstoupilo Městské státní zastupitelství v Praze. Instituce má za úkol především dohlížet na veřejný zájem a detekovat případnou trestnou činnost. V současné chvíli tak dohlíží již na čtyři subjekty kontroverzního podnikatele. Kvůli netransparentnosti Bártova hospodaření věřitelé požadují komplexní forenzní audit, který má prověřit, kde skončily jejich peníze.

Dosud Městské státní zastupitelství dohlíželo na insolvenční řízení podnikatele a jedné z jeho dalších firem EMTC – Business s.r.o.Jakožto vedlejší účastník řízení, získává přístup k veškeré dokumentaci a bude mít možnost se např. odvolat proti rozhodnutí insolvenčního soudu. Do insolvenčních sporů instituce obvykle vstupuje, existuje-li podezření na trestnou činnost a za účelem ochrany veřejného zájmu. Podle insolvenčního zákona je státní zastupitelství oprávněno vstupovat do insolvenčního řízení včetně moratoria a incidenčních sporů.

Ke vstupu Státního zastupitelství dala podnět část věřitelů, která pochybuje o poctivém záměru dlužníka. Bárta sám před insolvenčním soudem v prosinci vypověděl, že v hotovosti hradil věřitelům dluhy ve výši desítek milionů korun. Transakce tohoto druhu jsou značně podezřelé, protože tím mohlo dojít k poškození či upřednostnění některých věřitelů. Navíc, jak uvedl soud, došlo by tím k porušení zákona o praní špinavých peněz. Věřitelé proto podali návrh na prohlášení konkursu.

Společnost EMTC – Czech a.s. dluží svým věřitelům téměř 800 mil. Kč, společnost Lipa Learning s.r.o. dalších více jak 257 mil. Kč. Pozadu nezůstává ani sám podnikatel, jehož závazky čítají více jak 134 mil. Kč. Čtveřici uzavírá firma EMTC – Business s.r.o. s dalšími zhruba 6,5 mil. Kč, na jejíž majetek byl nedávno prohlášen konkurs.

Detaily na:

https://isir.justice.cz/isir/ueu/evidence_upadcu_detail.do?id=998FC89E578B5E59E05333F21FACE708

Tisková zpráva Rizikovedluhopisy.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.