CZK/€ 24.660 +0,10%

CZK/$ 25.565 +0,12%

CZK/£ 27.628 +0,20%

CZK/CHF 25.946 +0,64%

29. 05. 2012

0 komentářů

Počet nových penzijních připojištění letos vzrostl kvůli reformě o 35 %

 


 

Podle aktuálních statistik Ministerstva financí ČR, které hodnotí první kvartál roku 2012, uzavřeli lidé bezmála 163 tisíc nových smluv o penzijním připojištění. Ve stejném období roku 2011 to bylo pouze 121 tisíc, tedy o 42 tisíc méně. Podle expertů je nárůst důsledkem zásadních změn v oblasti penzijních fondů, které přinese od ledna 2013 nová důchodová reforma. V rámci ní si budou lidé například volit mezi čtyřmi investičními strategiemi. Zároveň jim fondy již nezaručí kladné zhodnocení uložených financí.

„Prudký nárůst počtu nově uzavřených smluv o penzijním připojištění úzce souvisí se změnami, které proběhly na konci loňského a začátkem letošního roku v oblasti penzijních fondů. Lidé se snaží uzavřít penzijní připojištění za současných podmínek, na což mají čas už jen do konce listopadu,“ uvedl Kamil Durčák, produktový manažer RENTIA, divize AWD ČR, která se specializuje na penzi a finance. „Lidé si plně uvědomují nutnost tvorby vlastních dodatečných finančních zdrojů, kterými mají možnost zabezpečit své stáří. Volí převážně produkty se státní podporou, které vnímají jako záruku jistoty a stability,“ uvedl Jiří Rusnok, prezident Asociace penzijních fondů ČR.

Statistiky Ministerstva financí ČR uvádí, že v prvním kvartálu roku 2012 došlo ke zvýšení průměrného měsíčního příspěvku účastníka. Zatímco například v prvním kvartálu loňského roku činila průměrná úložka 428 Kč, v letošním roce narostla na částku 434 Kč. Toto zvýšení souvisí podle odborníků s tím, že v rámci nových pravidel důchodové reformy dojde ke změně výše státního příspěvku. Ačkoliv dnes získá příspěvek každý, kdo má měsíční úložku ve výši 100 Kč, nově jej získají pouze ti, kteří si budou měsíčně spořit alespoň 300 Kč.

„S rostoucím počtem penzijních připojištění aktuálně roste zároveň také objem státních příspěvků, které jsou poskytovány ze státního rozpočtu ve prospěch účastníků penzijního připojištění,“ uvedl Radek Ležatka z tiskového oddělení Ministerstva financí ČR. „Objem vyplacených státních příspěvků za první čtvrtletí tohoto roku činil 1,4 miliardy korun, což je o 20 milionů korun více než za totožné období roku předchozího,“ dodal Ležatka.


Počet nových penzijních připojištění

 

REKLAMA

1. čtvrtletí

2011

2012

Počet nových penzijních připojištění

120 642

REKLAMA

162 746

 

Průměrný měsíční příspěvek účastníka

1. čtvrtletí

REKLAMA

2011

2012

Průměrný měsíční příspěvek účastníka (Kč)

427,84

434,02

Zdroj: Ministerstvo financí ČR

O divizi Rentia

Rentia je divizí společnosti AWD Česká republika, která je největší evropskou společností zaměřující se na finanční poradenství a na tuzemský trh vstoupila v roce 2005. Divize Rentia, jež vznikla v květnu 2009, se zaměřuje primárně na běžnou retailovou klientelu, přičemž hlavním cílem je zpřístupnit běžnému klientovi kvalitní a vysoce profesionální servis, na jaký jsou zvyklí převážně bonitní klienti. Orientuje se na základní koncepty, kterými jsou zabezpečení v penzi, ochrana příjmů a ochrana majetku.

O Asociaci penzijních fondů ČR

Asociace penzijních fondů ČR (APF ČR) je dobrovolné zájmové sdružení právnických osob, zejména penzijních fondů, nadané právní subjektivitou, založené dne 25. června 1996 na ustavující členské schůzi. Pro naplnění svého poslání zřídila APF ČR odborné komise (sekce) a to pro oblast informatiky, provozní správy fondů, legislativy, ekonomiky, etiky, pojistné matematiky, PR aktivit a vnějších vztahů.

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Finanční svět v nejistotě, rada kvalitního poradce může být k nezaplacení

Řešit osobní a rodinné finance s profesionálním finančním poradcem se rozhodně vyplatí. Bez něj lidé zpravidla tápou, náhodně skládají finanční produkty, nesledují žádný cíl, ke kterému by měli směřovat. Spolupráce s finančním poradcem ale není jen o nastavení finančního plánu. Stejně významné jsou i pravidelné servisní schůzky, […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

16. 09. 2022

Vyšší důchodový věk snižuje důchody

Důchodový věk v Česku se postupně prodlužuje. Z důvodu prodlužování důchodového věku odchází více lidí do trvale kráceného předčasného důchodu. Případné další zvýšení důchodového věku v budoucnu by ještě zvýšilo zájem o předčasný důchod.

Text: Petr Gola

Foto: Shutterstock

17. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.