Sobota 23. října. Svátek má Teodor.

Po slabém výsledku německého HDP i český výsledek zklamal

Makro 14.11.2018 | 11:10 0 Komentářů

Český statistický úřad dnes ukázal, že česká ekonomika ve třetím čtvrtletí přidala mezičtvrtletně 0,4 %. V meziročním srovnání domácí HDP vzrostl o 2,3 %. Část ekonomiky trápí nedostatek kapacit, který jí brání zvyšovat výroby. Další firmy však již pociťují slábnoucí poptávku ze zahraničí.

Zpomalování hlavních českých obchodních partnerů dobře ilustrují dnešní čísla o ekonomické výkonnosti Německa. To ve třetím čtvrtletí dokonce zaznamenalo mírný mezikvartální pokles HDP. Pravděpodobně za to mohou jednorázové faktory. Výroba aut byla zbrzděna přechodem na nové ekologické normy, zatímco spotřebu tlumilo nebývale horké počasí. Struktura domácího růstu bude zveřejněna až za čtrnáct dní. Vše ale nasvědčuje tomu, že český zahraniční obchod v mezičtvrtletním vyjádření přispěl do růstu negativně. V meziročním hodnocení podle nás zůstává jeho příspěvek blízko nuly. Na druhé straně domácí poptávka českou ekonomiku nadále podporuje. Soukromá spotřeba i ve třetím čtvrtletí táhla hospodářskou dynamiku nahoru. Domácnosti nadále těžily z utaženého trhu práce a investiční aktivita podle nás zůstala ve třetím čtvrtletí silná. Výrazně k ni přispívá i veřejný sektor, který dočerpává část prostředků ze zdrojů EU.

Zpomalování HDP se vyhnulo Maďarsku. Přesto, že  je součástí dodavatelského řetězce soustředěného kolem Německa, maďarská ekonomika ve třetím čtvrtletí výrazně zvýšila svou dynamiku. Na druhé straně očekáváme, že polská ekonomika zpomalila. Její růst ale i tak zůstane výrazně nad tím českým.

Domácí ekonomika by podobně jako ta evropská měla v posledním čtvrtletí roku zrychlit. Poté, co odezní jednorázové brzdy, by zahraniční poptávka měla znovu nabrat na síle. Domácí poptávka by si pak měla zachovat svou velmi dobrou dynamiku. Za celý letošní rok očekáváme růst o 2,9 %. V příštím roce by domácí ekonomika měla mírně zpomalit na 2,7 %. Růst by však měl být o něco vyrovnanější. Soukromou spotřebu doplní i kladný příspěvek zahraničního obchodu.

VIKTOR ZEISEL, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.