Neděle 27. září. Svátek má Jonáš.

PMI v březnu opět výrazněji poklesl

Investice 01.04.2019 | 11:51 0 Komentářů

Index nákupních manažerů pokračoval v dalším poklesu i v březnu, kdy se dostal na 47,3 bodů. To je nejnižší úroveň od prosince 2012. Nálada průmyslníků se zhoršuje napříč všemi sektory. Důvodem je jak úbytek nových zakázek, tak i samotné výroby.

Čeští výrobci se čím dál více musí vyrovnat s poklesem zahraniční poptávky, který je způsoben zejména zhoršující se situací v průmyslu u největších českých obchodních partnerů. Že se to hned tak nezmění ukazují i předstihové indikátory odtamtud. Německý PMI z průmyslu v březnu poklesl na šestileté minimum. V Polsku, i přes mírný březnový růst, zůstává již několik měsíců pod hodnotou 50 bodů, a ukazuje tak na zhoršování podmínek v průmyslu.

Čeští výrobci se ale nedívají s velkou nadějí ani do budoucnosti a upravují své vyhlídky ohledně výroby v příštím roce směrem dolů. Jejich očekávání jsou na nejnižší úrovni od konce roku 2012. Pokračující pesimismus se odráží také v zaměstnanosti. Počet pracovníků v průmyslu se snížil nejrychleji od ledna 2013. A tak, i když nezaměstnanost v příštích měsících bude dále klesat především díky sezónnosti, tlaky tvořené na trhu práce už nebudou tak silné, jako jsme viděli doposud.

MONIKA JUNICKE, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.