Úterý 28. září. Svátek má Václav.

PMI v březnu opět výrazněji poklesl

Investice 01.04.2019 | 11:51 0 Komentářů

Index nákupních manažerů pokračoval v dalším poklesu i v březnu, kdy se dostal na 47,3 bodů. To je nejnižší úroveň od prosince 2012. Nálada průmyslníků se zhoršuje napříč všemi sektory. Důvodem je jak úbytek nových zakázek, tak i samotné výroby.

Čeští výrobci se čím dál více musí vyrovnat s poklesem zahraniční poptávky, který je způsoben zejména zhoršující se situací v průmyslu u největších českých obchodních partnerů. Že se to hned tak nezmění ukazují i předstihové indikátory odtamtud. Německý PMI z průmyslu v březnu poklesl na šestileté minimum. V Polsku, i přes mírný březnový růst, zůstává již několik měsíců pod hodnotou 50 bodů, a ukazuje tak na zhoršování podmínek v průmyslu.

Čeští výrobci se ale nedívají s velkou nadějí ani do budoucnosti a upravují své vyhlídky ohledně výroby v příštím roce směrem dolů. Jejich očekávání jsou na nejnižší úrovni od konce roku 2012. Pokračující pesimismus se odráží také v zaměstnanosti. Počet pracovníků v průmyslu se snížil nejrychleji od ledna 2013. A tak, i když nezaměstnanost v příštích měsících bude dále klesat především díky sezónnosti, tlaky tvořené na trhu práce už nebudou tak silné, jako jsme viděli doposud.

MONIKA JUNICKE, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.