Neděle 17. ledna. Svátek má Drahoslav.

PMI ukazuje, že český průmysl zakončil loňský rok v euforii

Investice 02.01.2018 | 12:55 0 Komentářů

Český PMI v prosinci vykázal nejvyšší hodnotu od začátku roku 2011, když vyskočil na 59,8 bodu. Dobrá nálada v průmyslu panuje zejména díky velkému nárůstu objemů výroby a nových zakázek. Vyšší poptávka přichází zejména ze zahraničí, ale roste i zájem domácích klientů. Průmysl má tedy i nadále vyhlídky velmi pozitivní, čemuž odpovídá i to, že výrobci hromadí zásoby materiálů.

V prosinci se také rozšiřovaly nábory pracovníků, ale i nadále platí, že výrobci mají problém nalézt pracovní sílu, což může brzdit další růst jejich výroby. Tento problém podle nás bude přetrvávat i v letošním roce. Producenti budou muset hledat cesty, jak se expandovat i při stávajícím počtu zaměstnanců. Navíc jim i letos musí přidat na platech.

Očekáváme, že domácí ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku si připsala 0,9 % mezičtvrtletně a její meziroční růstové tempo tak dosáhne velmi silných 5,5 %. Za celý loňský rok podle nás ekonomika přidala 4,5 %. V příštím roce očekáváme mírné zpomalení růstové dynamiky, i tak si ale ekonomika udrží velmi slušné obrátky, když podle nás vzroste o 3,6 % podpořena zejména silnou investiční aktivitou, ale i pokračující expanzí v eurozóně a rostoucí spotřebou domácností.

VIKTOR ZEISEL, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.