Čtvrtek 16. září. Svátek má Ludmila.

PMI potvrdí dobrý vstup eurozóny do nového roku

Banky 23.01.2017 | 17:58 0 Komentářů

Kurz nejobchodovanější měnového páru dnes nevykazuje žádný zřetelný trend. Euro si tak udržuje své zisky, které posbíralo od začátku letošního roku. Dnes odpoledne se jeho kurz proti dolaru pohybuje kolem 1,071 USD/EUR.

PMI za celou eurozónu zakončil loňský rok na nejvyšší úrovni od května 2011. Dobré výsledky by si s sebou měl přenést i do letošního roku. Směrem k vyšším hodnotám by kompozitní PMI podle ekonomů SG měly táhnout kompozitní indexy ve Francii, Španělsku a Itálii. Německý PMI by si naopak měl mírně pohoršit. To by mohlo být i předzvěstí pro další vývoj PMI v ostatních zemích eurozóny. V následujících měsících totiž očekáváme zhoršování nálady kvůli zvyšujícím se cenám a politické nejistotě. Lednový PMI by měl být v souladu s půlprocentním růstem HDP v eurozóně, nicméně první měsíce v daném čtvrtletí mají tendenci ukazovat růžovější obrázek než ty následující.

V listopadu se prodeje stávajících nemovitostí v USA dostaly na svou nejvyšší hodnotu od února 2007. Očekáváme, že v prosinci by svůj tříměsíční nepřetržitý růst měly mírně korigovat. To napovídá statistika nedokončených prodejů.

Zlotý s forintem začaly týden mírným oslabením

Začátek týdne nepřinesl ve středoevropském regionu žádná důležitá data. Dvě mediální vystoupení odcházejícího člena bankovní rady ČNB Lubomíra Lízala potvrdila, že patřil ke stoupencům zavedení záporných sazeb. S jeho odchodem z bankovní rady se tamní menšina podporující záporné sazby pravděpodobně ještě scvrkne. Další nové informace jeho vystoupení nepřinesla.

Kurz české koruny se i dnes držel v těsné blízkosti kurzového závazku. Dvanáctiměsíční forwardový kurz pokračoval ve své normalizaci, když se jeho nabídková kotace posunula na úroveň 26,71 CZK/EUR. Regionální protějšky koruny dnes měly tendenci posilovat. Maďarský forint ztratil čtvrt procenta a odpoledne se obchoduje za 310,1 HUF/EUR. Polský zlotý si pohoršil pouze nepatrně a jeho kurz proti euru zůstává kolem 4,370 PLN/EUR. 

Inflace by mohla začít nahlodávat spotřebitelskou důvěru

Důvěra v ekonomiku v prosinci klesla kvůli mírnému zhoršení nálady podnikatelů. Snížení důvěry šlo napříč sektory, když nejvýraznější bylo v sektoru stavebnictví. Naproti tomu v sektoru se nálada držela na stejné úrovni jako v listopadu. Podnikatelskou důvěru nyní budou ovlivňovat dva protichůdné faktory. Snižovat ji bude politická nejistota v zemích eurozóny, zvyšovat naopak znovunabytá schopnost tvořit ceny, když inflace začíná konečně zrychlovat. Spotřebitelská důvěra by se měla držet vysoko, protože růst mezd akceleruje a nezaměstnanost se drží na rekordně nízkých hodnotách. Jedinou brzdu tak představují právě rostoucí ceny.

Zasedání maďarské centrální banky by nemělo přinést výrazná překvapení. Všichni analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávají, že bankovní rada ponechá svou klíčovou sazbu beze změny na 0,9 %.

VIKTOR ZEISEL
Ekonom
Komerční banka

Tagy PMI

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.