Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Pandemie překreslila mapu investic do startupů v Česku. Obory budoucnosti jsou digitální zdraví a kybernetická bezpečnost

Už déle než rok trvající pandemie koronaviru zcela proměnila toky investic do českých startupů. Investory již nelákají tradiční e-commerce obory – nyní nejčastěji investují do projektů týkajících se digitálního zdraví, cloudových služeb a kybernetické bezpečnosti. Za loňský rok šlo přitom o investice ve výši skoro 5,6 mld. Vyplývá to z Mapy českých investičních fondů na české startupové scéně, kterou sestavilo oddělení OMG Nest v rámci mezinárodní mediální skupiny Omnicom Media Group. 

„Investorů do startupů začalo na české scéně působit požehnaně. V tomto startupovém ekosystému se již řadíme mezi vyspělé země a domníváme se, že takový přehled právě pro potenciální projekty
u nás chyběl,“
vysvětluje myšlenku přehledu Pavel Röder, Head of Innovations & Strategy Omnicom Media Group. Mapa sleduje veškeré relevantní technologické investiční fondy – ty podle ní za uplynulý rok do českých startupů napumpovaly celkem 5 584 200 000 korun. S propuknutím pandemie koronaviru v březnu 2020 se však výrazně proměnily toky investic – tradiční obory, jako e-commerce, vystřídaly projekty zaměřené na digitální zdraví, cloudové služby, kyberbezpečnost a kryptoměny.

Stejně jako v jiných letech měly podle mapy OMG Nest i letos největší objemy investic na starosti zahraniční fondy – dohromady podpořily startupy částkou 2,6 miliard korun. Ačkoliv zahraniční fondy do projektů investovaly nejčastěji v jejich pozdější fázi, aktuální mapa ukazuje, že se v Česku zaplňuje prostor i tzv. „angel investorů“. „Angel investoři v českém prostředí zatím chyběli. Jedná se o investory v úplně iniciační fázi, kdy je projekt teprve ve stádiu myšlenky a je potřeba jej posunout k výrobě prototypu, aby se jeho funkčnost dala ověřit,“ popisuje Röder. Podle něj bylo v minulosti v této fázi tradičně prázdno, a získat prvotní finance tak bylo velmi náročné. „A naopak, když už byl startup ziskový nebo tzv. v ´černých´ číslech, tak zde byl spíše přetlak peněz a málo startupů,“ uzavřel. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.