CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

19. 04. 2018

0 komentářů

Obchodní válka EU versus USA a vývoj cen zlata

 

V dnešním světě neubývajících nejistot není od věci otázka, jaký bude mít dopad hrozící obchodní válka mezi EU a USA po zavedení tarifů na dovoz oceli a hliníku do USA, ohlášené Trumpem. Neohrozí ekonomický růst? Jak se promítne na akciové trhy, na vývoj kurzu eura k dolaru i dalším měnám? Nevyvolá případná obchodní válka výraznější turbulence na finančních trzích? Neovlivní cenu zlata a nezvýší zájem o investování do zlata, resp. certifikovaných zlatých slitků a zejména mincí?

Loading



 

Na řadu otázek bude možné dát přesnější odpovědi podle toho, jak se bude situace vyvíjet. Pokud jde o poslední z nich, je nutné uvažovat dva aspekty této problematiky:

  1. Vývoj situace na komoditních trzích, na kterých platí obecné pravidlo, že růst cen komodit zpravidla vede i k růstu ceny zlata.
  2. Závislost cen zlata na očekáváních, pokud jde o stabilitu globální ekonomiky, a to zejména v souvislosti s důvěrou v dolar.

Pokud jde o první aspekt, nebude patrně hrát významnější roli. Trumpovi jde nikoli o samotné komodity, ale o uchování pracovních míst v USA. Zavedení tarifů na ocel a hliník může vést k mírnému zvýšení cen surovin, z nichž se ocel a hliník vyrábí v USA, naopak jejich poklesu v EU, může to vést ke krátkodobému posílení dolaru oproti euru, krátkodobě vzrostou ceny akcií příslušných amerických firem, ale na cenu zlata to patrně nebude mít téměř žádný vliv.

Mnohem významnější roli může sehrát druhý aspekt dané problematiky. Vyvolání obchodní války s EU svědčí o tom, že v boji o moc v USA posiluje Trump svoji pozici. Politická reprezentace EU totiž spíše stojí na straně jeho odpůrců. Tu nyní uvedl do složité situace. O posilování Trumpa svědčí i to, že odstavil člověka, se kterým měl v pojetí své zahraniční politiky velké problémy, tedy ministra zahraničí Tillersona. A také to, jak Tillersona odstavil.

Trump bude nyní mít větší možnost rozehrát svoje pojetí domácí i zahraniční politiky, jejímž dlouhodobým cílem bude větší vnitřní stabilita a menší zahraniční angažovanost. Bude se mu to ovšem dařit jen velmi pomalu a v omezené míře, protože jeho pozice není stále ještě nijak zvlášť silná.

REKLAMA

Vyhlášení záměru vést s EU obchodní válku je přitom spíše projevem slabosti USA než její síly, i když krátkodobě bude v USA vnímáno jako demonstrace Trumpovy tvrdosti. Proto na jedné straně ani v souvislosti se druhým aspektem hrozící obchodní války mezi USA a EU není pravděpodobné, že by výrazněji poklesla důvěra ve stabilitu vztahů založených na dominantní roli dolaru, na druhé straně těm, kteří uvažují v delším časovém horizontu, je zřejmé, že je nutné se připravit na problémy, které Trumpovy kroky budou mít v dlouhodobější perspektivě.

Krátkodobě, v průběhu dvou tří let, může dojít k růstu cen akcií firem, které budou ochranou amerického trhu zvýhodněny. To se promítne i do posílení dolaru oproti euru. EU není dostatečně silná, aby tomu krátkodobě čelila. Následně se to však negativně promítne i do ekonomiky USA.

Protože protichůdné tendence se budou střetávat a velcí hráči budou testovat různé strategie, je nejpravděpodobnější, že se Trumpův tlak na vyvolání obchodní války projeví ve zvýšení volatility všech aktiv, tedy kolísání cen akcií a kurzů měn ve větší míře než dosud. To se promítne i do volatility cen zlata. Pokud k tomu dojde, bude to signálem, že v perspektivě dvou až tří let může dojít k významnějšímu růstu cen zlata. To, že by v delším časovém horizontu někdo na investování do zlata prodělal, patrně či velmi pravděpodobně nehrozí.

doc. Radim Valenčík, CSc., ekonomický poradce České mincovny

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Představujeme nejlepší evropské akcie

I když je evropský akciový trh provázán s globální ekonomikou stejně jako všechny ostatní, nabízí investiční příležitosti, které jinde najdete jen těžko. A zatímco americké indexy se čím dál víc soustřeďují na technologické firmy, Evropa nabízí diverzifikovanější investiční prostředí. Abychom lépe ilustrovali možnosti evropského trhu, podíváme se na […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 02. 2024

Evropské akcie jsou historicky rekordně levné vůči těm americkým

Evropské akcie jsou teď v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. Brány jsou přitom v potaz všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě (viz graf […]

Text: Redakce

Foto: Pixabay

02. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *