CZK/€ 24.660 -0,14%

CZK/$ 23.320 -0,63%

CZK/£ 29.075 -0,24%

CZK/CHF 23.987 -0,30%

06. 01. 2022

0 komentářů

Novoroční předsevzetí si letos dal každý druhý Čech. Lidé se chtějí více zaměřit na životosprávu, rodinu, vzdělání i finance

 

Více než polovina Čechů (53 %) vstoupila do roku 2022 s předsevzetím, ukázal průzkum agentury IPSOS pro Air Bank. Vůbec nejvíce z nich chce zlepšit své stravovací návyky (56 %), plánují si ale také více užívat života nebo sportovat. Mezi novoročními předsevzetími figuruje i trávení času s rodinou, vzdělávání nebo cestování. Patří k nim ale také oblast financí – třetina dotázaných (33 %) chce začít šetřit, pětina (21 %) více vydělávat a necelá desetina (9,4 %) lidí chce zase začít investovat. 

„Podle našeho průzkumu si většina lidí dává novoroční předsevzetí nepravidelně, jen málokdo tak činí každý rok. Častěji si je dávají ženy, naproti tomu muži ale zase více věří, že se jim jejich záměry podaří splnit. Potvrzují to i jejich zkušenosti z minulých let, kdy své závazky plnili trochu rychleji než ženy. A zároveň mezi nimi bylo méně těch, kteří předsevzetí vůbec nesplnili,“ říká Petr Šmíd, vedoucí Oddělení výzkumu Air Bank.

Pokud už si tedy Češi dali do letošního roku nějaké předsevzetí, ve více než polovině případů se týkalo změny stravovacích návyků k lepšímu. Tedy zdravějšího jídla anebo třeba omezení alkoholických nápojů, a to zejména s cílem zbavit se nadváhy. Mezi dotázanými se také často objevuje předsevzetí více si užívat života (36 %), a to zejména mezi ženami. Častým rozhodnutím je také více sportovat (35 %), které zase zmiňují především muži.

Předsevzetí a finance

Z předsevzetí, která respondenti v průzkumu uváděli, je patrné také jejich rozhodnutí soustředit se více na správu svých financí. Třetina lidí totiž chce v roce 2022 začít šetřit a pětina by zase chtěla více vydělávat. Každý desátý Čech by letos chtěl také začít investovat. Častěji to přitom zmiňují muži, zatímco ženy chtějí peníze hlavně šetřit. S investováním chtějí rovněž významně častěji začít mladí lidé do 35 let. Právě ti totiž v investicích vidí větší šanci, jak peníze zhodnotit nebo je uchránit před zvyšující se inflací.

REKLAMA

Výzkum Air Bank realizovaný agenturou IPSOS se uskutečnil formou online dotazování v lednu 2022 na reprezentativním vzorku 1080 respondentů ve věku 18 až 65 let.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Už je tady zase! Zlatý rubl

Je to horší než rozzuřené jo-jo, je to horší než nejhorší hity osmdesátých let a dokonce je to horší než bumerang. Pověst o zlatém rublu je zpět. Znovu uráží dobrý vkus posluchačů, tahá uši ekonomů a vyvolává nadšení fandů.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

16. 05. 2022

Průměrný český investor za první tři měsíce letošního roku odepsal téměř 5 %

Finanční trhy výrazně pocítily v prvním čtvrtletí 2022 dopady globálně se zpřísňující měnové politiky a válečného konfliktu na Ukrajině. Podle Indexu českého investora CII750 podílové fondy ve výsledku odepsaly téměř 5 %. Průměrný český investor tak ztratil velkou část dosažených zisků z předchozího roku, […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

20. 04. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.