CZK/€ 24.735 -0,06%

CZK/$ 22.795 -0,26%

CZK/£ 29.035 -0,10%

CZK/CHF 24.969 -0,04%

27. 10. 2020

0 komentářů

Subjekty:

Nová služba Osobní skóre spočítá finanční důvěryhodnost

 

Zonky spustilo novou službu Osobní skóre. Ta bezplatně spočítá důvěryhodnost žadatele o úvěr a jeho schopnost plnit své finanční závazky, tedy tzv. kreditní skóre. Dosud si model úvěrového skóre především banky pečlivě hlídaly. To chce ale Zonky změnit a napovědět žadatelům o půjčku, co vše hraje roli při hodnocení úvěruschopnosti. „Výhodou služby je, že lidé získají přehled o svém skóre a můžou najít způsob, jak si ho časem vylepšit,” vysvětluje šéf risku Zonky Aleš Černý.

Loading 

Kreditní skóre využívají banky i nebankovní společnosti k vyhodnocení bonity žadatele o úvěr. Na základě údajů o platební morálce, záznamech v registrech, porovnání příjmů a výdajů nebo základních údajů o domácnosti přidělí žadateli počet bodů, podle kterých stanoví pravděpodobnost splacení půjčky. „Jde o informace, které posuzuje jakákoliv společnost u žádosti o úvěrový produkt. Díky Osobnímu skóre ale dostane žadatel určitý náskok, protože bude předem vědět, jestli je pro něj půjčka bezproblémový produkt, nebo by jej naopak mohla uvrhnout do finančních problémů,” dodává Aleš Černý. Své Osobní skóre si navíc lidé můžou nechat vyhodnocovat pravidelně a sledovat tak, jak se jejich míra kredibility mění v čase.

 

V Česku novinka, v zahraničí běžný standard  

Zatímco v České republice je Osobní skóre ojedinělou službou svého druhu, například ve Spojených státech je kreditní skóre zcela běžným a masově rozšířeným ukazatelem bonity – nejen žadatelů o úvěr. Obecně si pomocí něj lidé v USA ověřují důvěryhodnost a schopnost včas splácet závazky. Běžně tak hodnotu kromě úvěrových společností využívají i pojišťovací služby, pronajímatelé nebo zaměstnavatelé. Své kreditní skóre lidé dokládají například i při půjčování auta. Aleš Černý věří, že podobné využití by mohla služba časem najít také v Česku: „Dovedu si představit, že slušný výsledek Osobního skóre může být zajímavou přidanou hodnotou třeba právě při pronajímání bytu nebo využívání jiných služeb. V rámci naší aplikace budeme chtít lidi motivovat k tomu, aby si Osobní skóre zlepšovali”.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *