Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Nová čísla (ne)hrají do karet ČNB

Makro ČSOB 09.03.2018 | 10:35 0 Komentářů

Růst mezd v ekonomice v závěru roku opět zrychlil. A nejde jen o průměrnou mzdu, která se zvýšila o 8 %, nicméně na ni nedosáhnou dvě třetiny zaměstnanců. Mnohem rychleji se tentokrát zvýšila i mzda mediánová (+8,9 %). Znamená to, že se tentokrát zvyšovaly rychleji mzdy lidem s nižšími příjmy, což odráželo i situaci na trhu práce, kde je největší poptávka po dělnických profesích. 


K nejvyššímu procentnímu navýšení mezd se v závěru roku podle očekávání dostalo zaměstnancům veřejného sektoru. Zvýšení mezd se nicméně dočkali i zaměstnanci téměř ve všech odvětvích ekonomiky. Za celý rok tak průměrná mzda v české ekonomice vzrostla o 7,1 %, což v reálném vyjádření znamenalo zvýšení o 4,4 %.

Spokojena s výsledkem může být tentokrát i ČNB, která ve své prognóze předpokládala zrychlení mzdového růstu v závěru loňského roku. Na druhou stranu o něco méně spokojená bude tentokrát centrální banka z rychlého poklesu inflace pod cíl, ke kterému došlo v únoru. Meziroční inflace se totiž snížila z lednových 2,2 % na 1,8 %.

Důvodem bylo především únorové zlevnění některých potravin a alkoholu a k tomu ještě doznívaly výprodeje sezónního zboží. Více si na druhou stranu spotřebitelé tentokrát připlatili při nákupu osobních automobilů a zájezdů, což ovšem není touto dobou nic výjimečného.

Ve srovnání s loňským rokem musejí lidé sáhnout hlouběji do peněženek při úhradě nákladů spojených s bydlením. Jak uvádí statistický úřad s výjimkou tepla a plynu, rostly ceny energií, nájemného i vody. Přesto alespoň z pohledu průměrných čísel nejde o žádný dramatický nárůst.

Inflace sice zaostala za prognózou centrální banky o čtyři desetiny procentního bodu, což rozhodně není málo. Dá se proto předpokládat, že ochota ČNB zvyšovat úrokové sazby ještě v letošním roce proto nejspíše nebude nijak vysoká. Přesvědčit by centrální banku mohl pak už snad jen kurz koruny v případě, že by zaostal za optimistickou prognózou. Do konce roku by proto ČNB mohla své sazby zvýšit alespoň jednou.

Petr Dufek, ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.