Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Nízká inflace zapadla do ponuré nálady trhu

Investice 09.11.2018 | 17:16 0 Komentářů

Dnešek nebyl pro českou měnu bůhvíjak povzbudivý. Již přes noc oslabilo euro vůči dolaru a dostalo tak středoevropské měny pod tlak. Do toho ráno udeřila čísla inflace za říjen, která trhy zklamala zpomalením meziročního růstu na 2,2 %. Může za to především slabší růst potravin. Naopak indikátor jádrové inflace (klíčový pro ČNB) podle našich výpočtů zrychlil a dosáhl 2,4 % v meziročním vyjádření. 

Víceméně neutrální vyznění zápisu ze zasedání ČNB přebil guvernér Rusnok svým vyjádřením, že necítí palčivý tlak na růst sazeb. Je podle něj možné vyčkat do nového roku na další data. Pokud bude nutné pokračovat ve zvyšování sazeb, tak v únoru bude dobrá příležitost.

Z toho soudíme, že růst sazeb v prosinci je nyní velmi nepravděpodobný. Guvernérův holubičí tón byl pro korunu další ranou, její kurz se tak po poledni dostal až na 25,95 CZK/EUR. Poté opět částečně korigoval. Nedařilo se ani ostatním měnám středoevropského regionu, oslabil i polský zlotý na 4,288 PLN/EUR a maďarský forint, který se odpoledne obchodoval kolem 321,2 HUF/EUR.

Jakub Matějů
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.