Pondělí 27. září. Svátek má Jonáš.

Nezaměstnanost znovu klesá díky sezónním pracím

InvesticeMakro 08.04.2019 | 09:39 0 Komentářů

Podíl nezaměstnaných registrovaných na úřadech práce se v březnu snížil na 3,0 % z únorových 3,2 %. Nárůst nezaměstnanosti úřady práce zaznamenaly pouze ve dvou okresech (Chomutov a Ústí nad Labem). Pokles není až tak dán ekonomickou výkonností Česka, která v prvních měsících roku podle všeho spíše zpomaluje, ale stojí za ním nástup sezónních prací ve stavebnictví a zemědělství.

Zajímavý je pohled na statistiku volných pracovních pozic, ta se zvýšila na 339 tisíc. Nicméně i to je díky příznivé sezónnosti. Pokud odhlédneme od kalendářních vlivů, tak z našich propočtů vidíme, že počet pracovních pozic už neroste a zaznamenal druhý měsíc v řadě mírný pokles. Nicméně i tak připadá na jednoho nezaměstnaného přibližně 1,5 pracovního místa. Trh práce tak zůstává velmi utažený a bude i letos generovat mzdový růst. I když ten už nebude tak silný jako vloni.

Náš odhad počítá s tím, že podíl nezaměstnaných už je v tuto chvíli poblíž svého minima. V letních měsících můžeme ještě očekávat jeho mírný pokles díky příznivé sezónnosti. Nejníže by se měl podívat na 2,7 % těsně před letním přílivem absolventů.

Viktor Zeisel
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.