Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Nezaměstnanost po sezónním zvýšení na přelomu roku v únoru opět poklesla

Makro 08.03.2019 | 10:45 0 Komentářů

Podíl nezaměstnaných osob tj. počet dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku 15 – 64 k obyvatelstvu stejného věku se k poslednímu únoru snížil na 3,2 %. Nezaměstnanost tak po přechodném sezónním zvýšení na přelomu roku opět poklesla a přiblížila se tak k historicky nejnižším hodnotám z podzimu loňského roku.

Úřady práce celkově evidovaly 241 417 uchazečů o zaměstnání, tj. o 3 640 méně než v předchozím měsíci a téměř o 40 000 méně než před rokem. Z tohoto počtu bylo 219 169 dosažitelných uchazečů o zaměstnání. Na jedno volné místo v průměru připadalo 0,7 uchazeče, což je mírný pokles oproti lednu. Počet volných míst i nadále výrazně převyšuje počet uchazečů, situace na trhu práce je tedy i nadále velmi napjatá.

Nejvyšší nezaměstnanost byla zaznamenaná již tradičně v Karviné (7,1 %) a Znojmu (6,6 %). V těchto oblastech také zaznamenáváme největší počet uchazečů na jedno pracovní místo a to 5,2 resp. 4,0. Pracovních míst bylo nejvíce vytvořeno v Praze a v dalších velkých městech.

Očekáváme, že nezaměstnanost se i letos udrží na velmi nízkých hodnotách, nicméně oproti hodnotám z loňského roku bude nepatrně vyšší. Na trhu práce bude i nadále přetrvávat nedostatek lidí, což je stále jedna z hlavních bariér růstu ekonomiky. Nedostatečná nabídka pracovní síly vede k rychlému růstu mezd, který však není doprovázen odpovídajícím růstem produktivity práce. Firmy často poptávají nové pracovní síly s nízkou úrovní vzdělanosti, kterých je však na trhu práce již nedostatek. Do pracovního procesu se proto začaly zapojovat i pracovní rezervy, tedy důchodci, studenti i matky na mateřské dovolené, které láká zejména vyšší platové ohodnocení. Firmy se tedy v daleko větším měřítku snaží nahrazovat pracovní sílu strojními technologiemi, aby snížily mzdové náklady a současně zvýšily produktivitu.

Nezaměstnanost by podle našeho odhadu měla zůstat na nízkých úrovních i letos, v průměru za celý rok očekáváme její nepatrné zvýšení na 3,3 %. Nezaměstnanost v České republice by tak měla nadále zůstat nejnižší v rámci Evropské unie. Nedostatek lidí na trhu práce bude i nadále vyvíjet tlak na růst mezd, které si i v roce 2019 udrží svižnou dynamiku nad 7 %.

Luboš Růžička, analytik Raiffeisenbank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.