CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.663 -0,22%

CZK/£ 29.501 -0,13%

CZK/CHF 26.030 +0,03%

02. 03. 2017

0 komentářů

Nezaměstnanost klesá v reflexi rostoucí ekonomické aktivity, tato tendence je patrná v zásadě napříč Evropskou unií

 


 

Míra nezaměstnanosti v eurozóně (jež zůstala stabilní na úrovni 9,6 %) je nejnižší od května 2009, v Evropské unii jako celku (pokles z 8,2 % na 8,1 %) pak jde o nejnižší hodnotu dokonce od ledna 2009.

Česká republika si udržuje prvenství ve smyslu nejnižší míry nezaměstnanosti ze všech členských zemí Evropské unie: dle metodiky Eurostatu činila míra nezaměstnanosti v české ekonomice letos v lednu 3,4 %.

S nízkou nezaměstnaností se ale začíná projevovat nedostatek kvalifikované pracovní síly, což je problém, s nímž se střetávají firmy nejen v české ekonomice, ale i v dalších zemích středoevropského regionu.

Situace na trhu práce je velmi obdobná napříč středoevropským regionem: nezaměstnanost je na historických minimech anebo v jejich blízkosti například také v Maďarsku a Polsku. Na nedostatek pracovníků proto naříkají firmy nejenom v české ekonomice, ale zrovna tak v Maďarsku anebo v Polsku. Nedostatek pracovníků se stává bariérou, jež limituje možnosti růstu středoevropských ekonomik. Vedle tlaku směrem k rychlejšímu růstu mezd je ve všech třech uvedených ekonomikách patrná také tendence řešit situaci využitím pracovní síly ze zahraničí, velmi často je v tomto ohledu zmiňována Ukrajina. Napjatá situace na trhu práce bude pro regionální ekonomiky a zejména pro firmy zde operující velkým tématem zřejmě po celý letošní rok.

Zároveň jde samozřejmě o příznivou zprávu pro zaměstnance, neboť za stávajících okolností se zvyšuje počet pracovních příležitostí a zvyšuje se tlak směrem k rychlejšímu růstu mezd. Spotřeba domácností je tak klíčovým tahounem růstu středoevropských ekonomik a stejné konstatování platí i pro eurozónu jako celek. Při pohledu na vývoj na trhu práce je zřejmé, že spotřeba domácností by měla zůstat hlavním tahounem růstu středoevropských ekonomik a eurozóny jako celku také v letošním roce.

REKLAMA

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Evropané a bydlení: Trendy a realita na trhu nemovitostí

Pokud jde o dostupnost bydlení, čelí Češi výzvě. V Evropě na tom nejsou zrovna nejlépe, jsou na předposledním místě, hned po Slovensku. V porovnání se mzdami jsou náklady na bydlení v Česku nejvyšší, přičemž na 70 metrů čtverečních bytu potřebují ekvivalent 13,3 průměrných hrubých ročních platů. Toto […]

Text: Filip Kučera

19. 12. 2023

Odolnost, refinancování a riziko recese – investiční výhled na čtvrtě čtvrtletí

Trhy zatím prokázaly odolnost vůči hrozbě recese. Není však zdaleka jisté, že tomu tak bude i nadále. Poslední čtvrtletí bývá předzvěstí toho, co přinese rok následující. Společnost Fidelity International nastiňuje tři témata, která budou provázet trhy na cestě do roku 2024.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 10. 2023

Nerovnoměrný vývoj: Investice do umělé inteligence v Evropě a USA

V posledních letech jsme svědky rapidního vzestupu technologie umělé inteligence (AI) a jejího vlivu na globální ekonomiku. Vývoj v oblasti AI zásadním způsobem mění to, jakým společnosti, průmyslová odvětví a dokonce i státy pracují. Skutečností je, že investice do umělé inteligence v Evropě zpomalují, zatímco v USA […]

Text: Filip Kučera

31. 08. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *