Středa 04. srpna. Svátek má Dominik.

Nečekaně vyšší inflace koruně pomohla

Investice 11.06.2018 | 16:28 0 Komentářů
Na rozdíl od maďarského forintu vstoupily česká koruna a polský zlotý do nového týdne pravou nohou. Zatímco maďarská měna dnes odepsala více než 0,6 %, její polský protějšek si o 0,4 % polepšil. Intradenní zisky české koruny byly ještě výraznější, když atakovaly půl procenta. Bezprostředně po ranním zveřejnění vyšších než očekávaných inflačních čísel z tuzemska se kurz propadl z hodnot u 25,75 CZK/EUR o více než deset haléřů níže. Nakonec se koruna v odpoledních hodinách stabilizovala těsně pod 25,70 CZK/EUR.

Koruně možná na první pohled paradoxně pomohla vyšší květnová inflace. Dnešní čísla totiž ukázala, že se spotřebitelské ceny během letošního pátého měsíce zvedly o celého půl procenta. Meziroční inflace pak zrychlila z dubnových 1,9 % na 2,2 %. Nad svůj cíl se tak inflace vrátila poprvé od ledna. A co je podstatnější, výsledek překonal předpoklad samotné ČNB, který činil 1,9 %. Právě tento fakt koruně pomohl. Zvyšuje totiž pravděpodobnost, že ke zvýšení sazeb by mohlo dojít dříve, než až na konci letošního roku. Více k dnešním inflačním číslům naleznete v komentáři zde: http://bit.ly/2JLlO1o.
Pro zítřek je ekonomický kalendář prázdný. Postupně opětovně sílící pozice eura na globálním trhu by měla středoevropským měnám vytvářet podporu. Vzhledem k summitu Trump – Kim ale mohou geopolitické události trhy zamávat.
JAN VEJMĚLEK, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.