Úterý 20. listopadu. Svátek má Nikola.

Nečekaně vyšší inflace koruně pomohla

Investice 11.06.2018 | 16:28 0 Komentářů
Na rozdíl od maďarského forintu vstoupily česká koruna a polský zlotý do nového týdne pravou nohou. Zatímco maďarská měna dnes odepsala více než 0,6 %, její polský protějšek si o 0,4 % polepšil. Intradenní zisky české koruny byly ještě výraznější, když atakovaly půl procenta. Bezprostředně po ranním zveřejnění vyšších než očekávaných inflačních čísel z tuzemska se kurz propadl z hodnot u 25,75 CZK/EUR o více než deset haléřů níže. Nakonec se koruna v odpoledních hodinách stabilizovala těsně pod 25,70 CZK/EUR.

Koruně možná na první pohled paradoxně pomohla vyšší květnová inflace. Dnešní čísla totiž ukázala, že se spotřebitelské ceny během letošního pátého měsíce zvedly o celého půl procenta. Meziroční inflace pak zrychlila z dubnových 1,9 % na 2,2 %. Nad svůj cíl se tak inflace vrátila poprvé od ledna. A co je podstatnější, výsledek překonal předpoklad samotné ČNB, který činil 1,9 %. Právě tento fakt koruně pomohl. Zvyšuje totiž pravděpodobnost, že ke zvýšení sazeb by mohlo dojít dříve, než až na konci letošního roku. Více k dnešním inflačním číslům naleznete v komentáři zde: http://bit.ly/2JLlO1o.
Pro zítřek je ekonomický kalendář prázdný. Postupně opětovně sílící pozice eura na globálním trhu by měla středoevropským měnám vytvářet podporu. Vzhledem k summitu Trump – Kim ale mohou geopolitické události trhy zamávat.
JAN VEJMĚLEK, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.