Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

Nadaní studenti z Lázní Bělohrad stínovali manažery Citibank v Praze

Banky 14.06.2016 | 14:34 0 Komentářů

Nezisková JA Czech a Citibank jsou partnery již 20 let (Tisková zpráva: JA Czech)

Studenti Jan Zákravský a Tomáš Pavlas z nástavbového oboru „Podnikání“ Středního odborného učiliště Lázně Bělohrad stínovali manažery Citibank v centrále společnosti v Praze. Studenti získali letos v dubnu na soutěžním veletrhu JA STUDENTSKÁ FIRMA ROKU 2016, kterého se zúčastnili se studentskou firmou LIGNUM, zvláštní cenu CITI NEJLEPŠÍ FINANČNÍ ŘÍZENÍ, součástí výhry byl i tzv. job shadowing (stínování) manažerů Citibank. 

Žáci strávili v pražské centrále Citibank jeden den, během kterého se setkali se zástupci českého i mezinárodního managementu firmy. Dozvěděli se, jaká je pracovní náplň jednotlivých manažerů v oblastech financí, lidských zdrojů nebo komunikace. Odpoledne strávili v oddělení Treasury, kde se mohli seznámit s jeho celkovým fungováním, především s ohledem na devizové operace a zajišťování, které bylo použito na příkladu jejich studentského projektu. Současně se seznámili i s procesem řízení likvidity celé banky. V rámci nabitého programu chlapci také poobědvali s  Michalem Nebeským, generálním ředitelem Citibank, který je zároveň předsedou správní rady JA Czech. 

Michal Nebeský ocenil aktivitu studentů i nad rámec školního rozvrhu: „Bylo příjemné potkat se studenty, kteří stojí na začátku profesní kariéry, a dát jim nahlédnout pod pokličku bankovního světa. Cením si toho, že v dnešní době, která mladým nabízí neskutečné množství rozptýlení, se chlapci snaží dokázat něco víc, než si jen užít studentského života. Ať už se jednou rozhodnou ve finančnictví pracovat nebo budou s bankou přicházet do styku jen jako zákazníci, doufám, že jim den uvnitř banky pomohl pochopit základy našeho řemesla a odnesli si z něj něco do budoucna.“

Studenta Jana Zákravského zaujalo oddělení Treasury: „Líbilo se mi, jak v tomto oddělení sledují vývoj kapitálových trhů v podstatě v přímém přenosu.“ Příjemný byl podle něj i oběd s generálním ředitelem: „S panem Nebeským se mi dobře komunikovalo, byl velice otevřený a upřímný. Zastávat v budoucnu podobnou pozici, jako je ta jeho, by mě určitě lákalo.“

Tomáš Pavlas návštěvu banky zhodnotil jako návštěvu jiného světa. Jelikož Tomáš uvažuje o kariéře v oblasti financí, bylo pro něj velice zajímavé poznat prostředí banky zevnitř a promluvit si s jejími manažery o roli banky na finančním trhu principech jeho fungování.

Studentská firma LIGNUM

Tato studentská firma vznikla v SOU Lázně Bělohrad pod vedením vyučující Dity Plecháčové v rámci programu JA Firma neziskové vzdělávací organizace JA Czech. Žáci se v rámci činnosti firmy zaměřili na vlastnoruční výrobu a prodej dřevěných podtácků. Více informací najdete ZDE .

Společenská odpovědnost Citibank

Banka spolupracuje s neziskovou organizací JA Czech prostřednictvím nadace Citi Foundation již od roku 1996. Citibank podporuje praktické programy JA Czech zaměřené na podporu podnikavosti a podnikatelské gramotnosti jak finančně, tak aktivní účastí svých zaměstnanců v jednotlivých projektech organizace.

V loňském roce se Citibank aktivně podílela na široké škále společensky odpovědných projektů z oblasti finančního a ekonomického vzdělávání, rozvoje neziskového sektoru a charitativních aktivit realizovaných ve spolupráci s dalšími neziskovými organizacemi v České republice. Společensky odpovědné aktivity, které tvoří nedílnou součást firemní kultury Citi a patří k důležitým hodnotám banky, podpořila Citi v České republice v roce 2015 částkou téměř
4 miliony korun.

Stínování manažerů

Smyslem stínování manažera (angl. job shadowing) studentem je vzájemné obohacení. Student se stane „stínem“ manažera, seznámí se s manažerskou praxí, kterou může porovnat s teoretickými znalostmi získanými ve škole nebo např. v praktických projektech, jako jsou např. studentské JA Firmy. Seznámení se s firemním prostředím a náplní práce jednotlivých profesí může studentům usnadnit jejich rozhodování o volbě povolání nebo výběr dalšího studia.

Pro manažery je stínování studenty příležitostí k seznámení se s myšlením a postoji mladých lidí, kteří mohou být jejich potenciálními zaměstnanci či zákazníky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.