Pondělí 25. října. Svátek má Beáta.

Na VŠE budou o zdanění digitálního byznysu diskutovat vědci z Oxfordu a MIT

Makro 12.02.2019 | 13:13 0 Komentářů

Jak přimět nadnárodní firmy, aby danily produkty v místě, kde je lidé spotřebovávají? Pomohla by tříprocentní digitální daň? To bude tématem mezinárodní konference, kterou 22. února hostí VŠE v Praze. Vystoupí zde mj. experti z Oxfordu či americké Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Digitální ekonomika získává stále větší podíl na národních i světovém HDP. V České republice tvoří 8 % a podle některých odhadů by se do roku 2025 mohl zdvojnásobit. Kromě zvyšující se produktivity práce, nových technologií a pracovních míst však digitální byznys přináší otázky spojené s jeho efektivní a spravedlivou regulací. „Pro nadnárodní podniky v digitální oblasti dnes fyzická přítomnost není důležitá. Své digitální zboží a služby dodávají tak jako tak, což ale znamená, že většinu svých příjmů daní v zemi s nízkým zdaněním, kde mají hlavní sídlo. A to je problém,“ říká jednatelka společnosti Grant Thornton, Gabriela Hoppe, která společně s Komorou daňových poradců ČR a Fakultou financí a účetnictví na VŠE konferenci organizuje. Evropská komise předložila loni v březnu návrh na zdanění digitálního podnikání v Evropské unii.  Současně navrhla dočasné tříprocentní zdanění digitálním společnostem s celosvětovým ročním příjmem přesahujícím 750 milionů eur.

MF ČR: krátkodobé řešení by časem měla nahradit dohoda v rámci OECD

Stanovisko českého Ministerstva financí k návrhu je takové, že dočasné zdanění musí mít jasně stanovená pravidla a termín platnosti. „Zavedení krátkodobého řešení musí být pouze dočasným řešením, než bude dosaženo kompromisu na řešení dlouhodobém. Z tohoto důvodu musí být jeho nedílnou součástí přesně definovaná doložka o skončení platnosti. Musí být tedy zaručeno, že bude platné po omezenou dobu a nahradí ho řešení dlouhodobé, dohodnuté na platformě OECD,“ uvedla k tématu ministryně financí ČR Alena Schillerová. Dlouhodobé řešení musí především zajistit participaci ostatních významných vyspělých ekonomik i mimo EU.

Vystoupí akademici, bankéři i top manažeři soukromé sféry 

„Stávající situace je neudržitelná a je nutné hledat řešení. Ve spolupráci s Komorou daňových poradců ČR a Fakultou financí a účetnictví na VŠE jsme se rozhodli pozvat do Prahy přední experty z praxe i akademického prostředí, kteří by v debatě se zástupci státní správy dokázali odpovědět na otázky daňové problematiky digitálního byznysu,“ vysvětlila Hoppe. Mezi pozvanými je například právník z Univerzity v Oxfordu Phillip Baker, ekonom z MIT Seth G . Benzell nebo bývalý viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl.

Tisková zpráva VŠE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.